Triboelectric nanogenerators: Biomechanical energy harvesting, self powered sensor and wearable applications
Triboelektrik nanojeneratörler: Biyomekanik enerji hasatlama, kendi gücünü sağlayan sensörler ve giyilebilir uygulamalar
- Tez No: 472903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TARIK BAYTEKİN, DR. MEHMET BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Elektronik teknolojisindeki kayda değer ilerlemenin önündeki en büyük zorluklardan biri de artan enerji tüketimidir. Fosil yakıtların hızla tükenmesi ve taşınabilir ile giyinebilir tüketici elektroniğinin hızla gelişmesi göz önünde bulundurulursa, sırasıyla yenilebilir enerji kaynaklarına ve kendi enerjisini sağlayan elektronik sistemlere doğru kaçınılmaz bir paradigma değişimine ihtiyaç gerekmektedir. Triboelektrik nanojeneratörler, bu düşünceye paralel olarak yaşadığımız çevreden enerji üretmek amacıyla, her yerde nazır olan triboelektriği ya da bir diğer tabirle sürtünme ile elektriklenmeyi kullanarak ortaya çıktılar. Temelde, triboelektrik nanojeneratörler, sürtünme elektriklenmeyi ve elektrostatik endüksiyonu kullanarak mekanik enerjiyi elektriğe çevirmektedirler. Bu mekanizmadan yola çıkarak, biz de insan hareketlerini elektriğe dönüştürmek için yüksek performanslı biyomekanik enerji hasatlayıcı zemin döşemelerini ve giyilebilir uygulamalar için merkezde elektrot-kabukta polimer yapısında olan triboelektrik nanojeneratör ipliklerini geliştirdik. Ayrıca, düşük maliyetli, seri üretilebilir, geniş alanlı ve esnek triboelektrik nanojeneratör yapılarının üretimi için yeni bakış açıları sunduk.
Özet (Çeviri)
One of the biggest challenges ahead massive advancement of electronic technology is increasing energy consumption. A closer consideration on draining of fossil reserves and rapid development of wearable and portable consumer electronics, inevitable paradigm shift is required towards use of renewable energy sources and self-powered electronic systems respectively. In parallel to this consideration, triboelectric nanogenerators have emerged to scavenge energy from ambient environment by using ubiquitous phenomenon of triboelectricity or contact electrification in other words. Essentially, triboelectric nanogenerators harvest mechanical energy into electricity by utilizing triboelectric charge generation and electrostatic induction phenomenon. Accordingly, we developed high performance biomechanical energy harvesting floor tiles to scavenge human motions into electricity and electrode core-polymer shell structured triboelectric nanogenerator fibers for wearable applications. Furthermore, new perspectives are introduced for fabrications of low-cost, mass producible, large area and flexible triboelectric nanogenerator structures.