Eğil ve çevresindeki (Eğil, Diyarbakır) alt eosen-üst oligosen yaşlı Gaziantep formasyonunun sedimantolojik ve jeokimyasal incelemesi
Sedimentological and geochemical investigation of the lower eocene-upper oligocene Gaziantep formation at Egil and surrounding area (Diyarbakir)
- Tez No: 472959
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnceleme alanındaki Alt Eosen-Üst Oligosen Gaziantep formasyonu krem, bej, gri, beyaz, kirli beyaz renkli, orta kalın-çok kalın tabakalı, yer yer som, yer yer iyi gözenekli, bol fosilli kireçtaşlarından oluşmaktadır. Gaziantep formasyonu karbonatlı kayaçları egemen olarak kireçtaşı olup, tabanda dolomitik özellik sunar. Gaziantep formasyonu petrografik olarak 3 mikrofasiyese ayrılmıştır. Bunlar tanetaşı, istiftaşı ve mikro boyutlu anhedral dolomit fasiyesleridir. Kireçtaşları içersinde bentik foraminiferlerden Heterostegina sp. Miogypsinoides complanatus (SCHLUMBERGER)., Miogypsina polymorpha (RUTTEN)., Miogypsina sp., Operculina sp., Globoigerinoides sp., Amphistegina sp., ve Lepidocyclina sp., fosilleri bulunmaktadır. Dolomitlerin CaCO3 oranı % 55-99 mol arasında, MgCO3 içeriği % 1-45 mol arasında değişmekte olup, ana oksit içerikleri; SiO2 içeriği % 0.07-1.27, Al2O3 içeriği %0-0.40, Fe2O3 içeriği %0.01-0.22, olarak değişmektedir. Dolomitler Ca'ca zengin (Ca55-56 Mg52-53) non-stoikometrik dolomit özelliği göstermektedir. Ba içeriği genel olarak
Özet (Çeviri)
The Lower Eocene-Upper Oligocene Gaziantep formation consists of cream, beige, gray, white, dirty white colours, medium to thick, very thick bedded stratas, solid, well porous, abundant fossiliferous limestones. The carbonate rocks of Gaziantep formation dominate limestone and presents dolomitic features on the basement. The Gaziantep formation is divided into three microfacies. These are grainstone, packstone and microdimensional anhedral dolomite facies. Heterostegina sp. Myogypsinoides complanatus (SCHLUMBERGER), Miogypsina polymorpha (RUTTEN), Miogypsina sp., Operculina sp., Globoigerinoides sp., Amphistegina sp., And Lepidocyclina sp. type of bentic foraminifera fossils are found in the limestones. The CaCO3 content of the dolomites between 55 to 99 mol%, the MgCO3 content between 1 to 45 mol%, the main oxide contents are; SiO2 content is 0.07-1.27%, Al2O3 content is 0-0.40%, Fe2O3 content is 0.01-0.22%. Dolomites are Ca-rich (Ca55-56, Mg52-53), non-stoichiometric dolomite. Ba content of carbonate rocks is