Optimal design and research on multi objective control strategy for multilevel multifunctional inverter in large scale grid connected photovoltaic system
Büyük ölçekli şebeke bağlantılı fotovoltaik sistemlerde çok seviyeli çok fonksiyonlu evirgeç için çok amaçlı kontrol stratejisinin optimum tasarımı ve araştırılması
  1. Tez No: 473002
  2. Yazar: MOHAMMAD BARGHI LATRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TEKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Bu çalışma şebekenin güç kalitesini iyileştirmek için fotovoltaik sistemlerin şebekeye nasıl bağlanacağını dikkate alarak, şebeke bağlantılı çok-seviyeli çok-fonksiyonlu eviricinin (ÇSÇFE) yapısına odaklanmaktadır. Bu çalışma, şebeke bağlantılı eviricilerin güç kalitesi ve güvenirliliği konularında araştırmaları sunmakta olup, bu sistemlerin verimliliğini arttırmak için ileri seviye topolojik ve kontrol yöntemi çözümlerini önermektedir. Bu kapsamda geliştirilen ÇSÇFE, şebeke bağlantılı evirici fotovoltaik sistem ve şebeke arasında yüksek kaliteli aktif güç transferini, ortak bağlantı noktasında (OBN) güç kalitesi problemlerinin giderilmesini ve şebekede etkin bir kontrolünün gerçekleştirilmesini sağlamıştır. Önerilen ÇSÇFE yüksek kaliteli aktif gücü şebekeye enjekte etmesinin yanı sıra OBN'deki farklı güç kalitesi problemleri ve reaktif gücü eşzamanlı olarak yeni kontrol yöntemleriyle kompanze edebilmektedir. Bunların yanısıra, fotovoltaik sistemlerinin verimliliğini arttırmak için normal ve kısmi gölgelenme şartları altında fotovoltaik sistemlerden maksimum gücü elde etmek için yeni bir maksimum güç noktası takibi yöntemi geliştirilmiştir. Ayrıca gerilim çukuru ve tepelerinin tespiti için dalgacık tabanlı yeni bir metot geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the multilevel multifunctional grid connected inverter architecture, taking into account how to interconnect photovoltaic (PV) systems into the future smart microgrid with maximizes efficiency, power quality (PQ) and reliability of the power system. The desirable approach should be capable to sustain high quality energy transfer between PV power plants and utility grid and to enhance the PQ at the both consumers and source side. This thesis presents investigations into issues of PQ and reliability of grid connected inverters and offers advanced topological and sophisticated control solutions to significantly improve performance of these systems. In this context, a PV based multilevel inverter proposed to simultaneously maintain high-quality power exchange between PV systems and the utility grid in disturbed grids and perform simultaneous mitigation of PQ problems using novel control algorithm. Furthermore, to produce optimum power and operate at the maximum proficiency a maximum power point tracking method proposed to extract maximum power of the PV system when the PV system receives uniform and non-uniform irradiance or subjected to partial shading. Additionally a wavelet transform based voltage sag/swell detectıon algorithm is proposed to detect voltage sag/swell disturbances.