Prediction of Hamstring and Quadriceps muscle strength of athletes using machine learning methods
Farklı makine öğrenme yöntemleri ile Hamstring ve Kuadriseps kas gücü tahmini için egzersize dayalı olmayan yeni modellerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 473003
  2. Yazar: BOUBACAR SOW
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Hamstring ve Kuadriseps isimli iki tür üst bacak kası, atletlerin spor performanslarıyla yakından ilgilidir. Hamstring ve Kuadriseps kaslarının üstün izokinetik test teknikleriyle ölçümünden gerçeğe yakın sonuçlar elde edilebilmesine rağmen bu yöntemlerin belirli zorlukları ve sınırlamaları vardır. Bu çalışmanın temel amacı, üniversite çağındaki atletlerin Hamstring ve Kuadriseps kas güçlerinin Destek Vektör Makineleri (SVM), Çok Katmanlı Algılayıcılar (MLP), Radyal Temel Fonksiyon Yapay Sinir Ağları (RBFNN), ve Tekli Karar Ağaçları (SDT) kullanılarak daha yeni ve kapsamlı tahmin modelleri oluşturulmasıdır. Tahmin hatalarının hesaplanması için Ortalama Hata Kareleri Toplamı Karekökü (RMSE) ve Çoklu Korelasyon Katsayısı (R) değerleri kullanılmıştır. Temel olarak elde edilen sonuçlara bakıldığında başta SVM olmak üzere makine öğrenme metodlarının kabul edilebilir ve doğru sonuçlar vermesi nedeniyle Hamstring ve Kuadriseps kas gücü tahmininde kullanılabileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The success of athletes is closely related to the muscles of the thigh, namely the hamstring and quadriceps. Among the different techniques used for measuring the hamstring and quadriceps muscle strength, the use of isokinetic equipments is the most accurate. However, their utilization is associated with several difficulties and limitations. The aim of this study is to build new and more comprehensive models for predicting the hamstring and quadriceps muscle strength of athletes using four main machine learning methods, namely Support Vector Machine (SVM), Multilayer Perceptron Neural Network (MLP), Radial Basis Function Neural Network (RBFNN) and Single Decision Tree (SDT). The root mean square errors (RMSE's) and the multiple correlation coefficients (R's) have been used for computing the prediction errors. On the basis of the results obtained, it has been proved that machine learning methods especially SVM can be used for the hamstring and quadriceps muscle strength prediction with an acceptable accuracy