Ozon gazının Alman hamam böceği (Blatella germanica L.)'nin NİMF ve ergin dönemine karşı toksisitesinin belirlenmesi
Determination of toxicity of gaseous ozone against NYMPH and adult stages of German cockroach (Blatella germanica L.)
- Tez No: 473154
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Laboratuar koşulları altında yapılan bu çalışmada ozon gazının iki farklı konsantrasyonunun (16.7 ve 33.3 mg/L) farklı uygulama sürelerinde (10, 20, 30, 40 ve 50 dakika) Blatella germanica'nın nimf ve erginlerine karşı etkisi araştırılmıştır. Bu bağlamda ozon gazının B. germanica 1-3. dönem nimf ve erginlerinde ölüm, felç-ölüm oranı üzerinde önemli etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Genel olarak ozon gazı B. germanica nimf ve erginlerinde her iki konsantrasyonda ve tüm uygulama sürelerinde felç-ölüm oranı; ölüm oranına nazaran daha yüksek çıkmıştır. Ozon gazının 33.3 mg/L konsantrasyonu 40 ve 50 dakika B. germanica nimf ve erginlerine uygulandığında 24 saat sonra tüm hamam böceklerinin ölümü gerçekleşmiştir. Diğer yandan ozon gazının 16.7 mg/L konsantrasyonu 50 dakika süreyle B. germanica nimf ve erginlerine uygulandığında 24 saat sonra B. germanica erginlerin % 90'nını öldürürken, nimflerin tamamının öldüğü saptanmıştır. Ozon gazı Alman hamam böceğine uygulama süreleri açısından değerlendirildiğinde, ergin hamam böceklerine ozon gazının 33.3 mg/L konsantrasyonu 10 ve 20 dakika uygulaması 24 saat sonra erginlerin % 65'ni, 30 dakika uygulaması erginlerin % 90'nını ve 50 dakika uygulaması erginlerin % 100'nü öldürmüştür. Ozon gazının 16.7 mg/L konsantrasyonunda ise uygulama süreleri arttıkça 24 sonunda ergin ölümleri kademeli olarak yükselmiş ve 50 dakika uygulama süresi sonunda ergin ölümü % 90' a ulaşmıştır. Ozon gazının uygulama süreleri bakımından nimflere etkisi ise 33.3 mg/L konsantrasyonda nimfler 10 dakika uygulamada 24 saat sonra % 83, 20 dakika uygulamada % 90 ve 30-50 dakika uygulamalarında %100 ölümle sonuçlanmıştır. Ozon gazının 16.7 mg/L konsantrasyonunda ise nimfler 10 dakika uygulamada 24 saat sonra % 73, 20-30 dakika uygulamada % 83, ve 40-50 dakika uygulamada % 100 ölümle sonuçlanmıştır. Tüm bu sonuçlar ozon gazının yüksek konsantrasyonu (33.3 mg/L) B. germanica nimf ve erginlerine 40-50 dakika uygulandığında bu böceği başarıyla kontrol edebileceği göstermiştir
Özet (Çeviri)
In this study under, the effects of two different concentrations of ozone gas (16.7 and 33.3 mg / L) against Blatella germanica nimf and adults at different exposure times (10, 20, 30, 40 and 50 minutes) were investigated laboratory conditions. It was determined that the ozone gas had important effect on mortality of B.germanica nymphs and adults. In general, ozone gas caused higher paralyisis-mortality rates of B.germanica nymphs and adults than mortality rates of B.germanica nymphs and adults at both concentrations and all exposure times. A concentration of 33.3 mg / L of ozone gas with 40 and 50 minute exposure times killed all cockroach nymphs and adults after 24 hours. On the other hand, 16.7 mg / L concentration of ozone gas with 50 minute exposure time killed 90% of the B.germanica adults whereas killed 100% of the nymphs after 24 hours. When the ozone gas is evaluated in terms of exposure time to B.germanica adults, the concentration of 33.3 mg / L of ozone gas with 10-20 minute exposure times caused 65 % the adult mortality, with 30 minute exposure time caused 90% adult mortality and with 50 minute exposure times caused 100 % adult mortality after 24 hours. At a concentration of 16.7 mg / L of ozone gas, as the exposure times increased, the adult mortalities gradually increased after 24 hours and the adult mortality reached 90% with 50 minute exposure times. In terms of the exposure time of the ozone gas to nymphs of B.germanica the concentration of 33.3 mg / L. with 10 minute exposure times resulted 83% mortality, with 20 minute exposure times resulted 90 % mortality and with 30-50 minute exposure times resulted 100 % mortality after 24 hours. 16.7 mg / L of ozone gas, the nymphs resulted in 73% mortality with 10 minute exposure times, 83% mortality with 20-30 minute exposure times, and 100% mortality with 40-50 minute exposure times after 24 hours. All these results show that the ozone gas (33.3 mg / L) with 40-50 minute exposure times can successfully control B.germanica adults and nymphs.