Koku içeren mikrokapsüller ile işlem görmüş kumaşların performans özelliklerinin araştırılması
Investigation of performance features of fabric treated with microcapsules including smell
- Tez No: 473157
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN KURTOĞLU, YRD. DOÇ. DR. HATİCE KÜBRA KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, birbiri içerisinde çözünmeyen iki farklı sıvının, pH, sıcaklık, zaman parametreleri esas alınarak mekanik etki altında kapsülleme işlemleri yapılmıştır. Mikrokapsülasyon için, güzel kokulu, sakinleştirici özelliği olan, vücut ağrılarına iyi gelen ve antiseptik olması açısından, çekirdek kısım olarak, lavanta esanslı yağ seçilmiştir. Kabuk kısım olarak, Latro Kimyadan (Türkiye) tedarik edilen, sentetik etilen oksit kondesattan elde edilmiş bir emülgatör seçilmiştir. Elde edilen mikrokapsül ile ticari olarak Rudolf Kimya'dan (Almanya) tedarik edilen lavanta özlü mikrokapsülün optik mikroskop altındaki görüntüleri incelenmiştir. Ticari ve sentezlenen mikrokapsüller; kullanımı yaygın olan gömleklik, % 100 pamuk 2/1 Dimi dokuma örgüsüne ve Pes: % 69 Viskon: % 25 Elastan: % 6 2/1 Dimi dokuma örgüsüne sahip iki tip kumaşa uygulanmıştır. Lavanta özlü mikrokapsüller ve lavanta yağının emülgatör yardımıyla, emülsiye edilmesiyle elde edilen lavanta özlü mikrokapsüller, emdirme yöntemine göre çeşitli konsantrasyonlarda çözeltileri hazırlanıp farklı karışım oranlarında ki dokuma kumaşlara aktarılmıştır. Farklı konsantrasyonlarda ticari mikrokapsül uygulanmış kumaşlarla, lavanta yağı emülsiyonun kombine edilerek uygulandığı kumaşların, 1-5-10 yıkamaya ve kokuya karşı dayanımları incelenmiştir. Aplikasyon sonrası kumaşların, taramalı elektron mikroskobu görüntüleri (SEM) incelenmiştir. İşlem görmemiş ve mikrokapsül aplikasyonu yapılmış kumaşların, FT-IR spektrumları alınmıştır. Mukavemet testleri, haslık testleri, renk ölçümleri yapılarak ticari mikrokapsül ile sentezlenen mikrokapsüller kıyaslanmıştır. Buna göre; lavanta esaslı yağdan, ara yüzey polimerizasyon yöntemine göre, mikrokapsül elde edilmiştir. Optik mikroskop altında sonuçlarına bakılarak, mikrokapsül eldesi X1, X2, X3, X4 oranları ile doğrulanmıştır. Mikrokapsül eldesinden sonra, kumaşlara mikrokapsülasyon işlemi yapılmış, 1-5-10 tekrarlı yıkama yapılmıştır. SEM görüntüleri, FT-IR analiz grafikleriyle, haslık ve mukavemet testlerinin sonuçlarına göre mikrokapsül varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, two liquids which are not dispersible in each other are treated for encapsulation process under mechanical impact based on their pH, temperature and time parameters. For microencapsulation, Lavender essence oil is chosen for the core section as its fragrant, tranquilizing, antiseptic features and healing effect for body aches. For the shell section, an emulgator was supplied from Latro Chemistry (Turkey) which was obtained from synthetic ethylene oxide condensate. The obtained microcapsule and a commercially supplied microcapsule from Rudolf Chemistry (Germany) are examined under an optical microscope. Those commercial and synthesized microcapsules are applied to the two types of fabrics which are commonly used; 100% Cotton 2/1 Twill weave shirt fabric and 69% PES, 25% Viscon, %6 Elastane 2/1 Twill weave fabric. For lavender essence microcapsules and emulgator-obtained lavender essence microcapsules of emulsified lavender oil, solutions are prepared in various concentrations according to padding process, and transferred into woven fabrics with different mixture proportions. The fabrics which were applied with several concentrations of commercial microcapsules and the fabrics which were applied with combinations of lavender oil emulsions are analyzed for 1-5-10 times of washing and resistance to scents. After the applications, the scanning electron microscope (SEM) images of fabrics are examined, FTIR spectrums of raw and microencapsulated fabrics are analyzed. Commercial microcapsules and synthesized microcapsules are compared by Endurance, fastness tests and color measurements. Thus, microcapsule is obtained from lavender essence oil in compliance with interface polymerization process. Obtaining of microcapsule is confirmed by outputs of optical microscope examinations. Then, the fabrics are applied with microcapsules, treated with 1 - 5 - 10 times of washing. By using SEM images, graphs of FTIR analyses, endurance and fastness tests; the effect of microcapsules on performance characteristics of fabrics is determined.