Sağkalım ve Cox regresyon analizinin hayvancılık alanında bir uygulaması
Survival and cox regression analyzes: A case study from animals science
- Tez No: 473158
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sağkalım analiz yöntemleri özellikle tıp alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Hayvancılık alanında bu yöntemlerin kullanımına çok fazla rastlanmamaktadır. Bu çalıĢmanın amacı hayvancılık alanına ait veriler kullanılarak sağkalım analiz yöntemlerinin incelenmesi ve alandaki araĢtırıcılara örnek oluĢturulmasıdır. ÇalıĢmada sağkalım analiz yöntemlerinde Kaplan-Meier (K-M) ve Cox regresyon yöntemleri uygulamalı olarak ortaya konmuĢtur. Hayvancılık alanından iki sayısal örnek kullanılmıĢtır. Ġlki, farklı iki kümese ait damızlık broyler tavuklarının ölüm kayıtları olup ikinci sayısal örnek ise R yazılımı veri arĢivlerine kayıtlı, ilaç uygulanmıĢ ve uygulanmamıĢ iki grup rats (fareler) ölüm kayıtlarıdır. Broyler verileri için K-M yöntemi ile ortalama sağkalım süresi hesaplanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
Survival analysis methods are especially used widely in field of medicine. The usage of these methods in husbandry field is very common. The aim of this study is to investigate the survival analysis method by using data regarding husbandry field and to set a good example for the researchers in that field. In this study, Kaplan-Meier (K-M) and Cox regression methods were put forward practically in survival analysis methods. Two numerical samples from husbandry field were used. The first one was death records of brood broyler chickens belonging to two different coops, and the second numerical sample was the death records of two groups of rats given and not given medicine registered in R software data archives. Average survival duration for broyler data was calculated by K-M method.