Hybrid energy capacity of Turkey for small and micro scale energy production
Küçük ve mikro ölçekli enerji üretimi için Türkiye hibrit enerji kapasitesi
  1. Tez No: 473205
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT BİNGÖL, PROF. DR. GÜLDEN GÖKÇEN AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye 2014 yılında küçük ve mikro ölçekli lisanssız enerji üretimi için yasal düzenleme yapmıştır ve iki yenilenebilir enerji kaynağı esas ilgi alanı olarak dikkate alınmaktadır; rüzgar ve güneş enerjisi. Her iki teknoloji için de ayrı çalışmalar yapılmış olmasına rağmen henüz hibrit sistem değerlendirme metodolojisi ve sonuçları ülke çapında yapılmamıştır. Bu tez Türkiye'nin sayısal hibrit enerji kapasitesini yaratmayı hedeflemektedir. Çalışma, verilen alanın küçük ölçekli rüzgar ve günes esaslı toplam enerji kapasitesini içerecek ve ayrıca bu iki kaynaktan üretilen maksimum kapasitesini elde etmek için optimum dengeyi önerecektir. Çalışma yatırım yapılamayan alanları örneğin çevresel korunan alanlar, tarihi alanlar, şehir merkezleri vb. kapsamayacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkish state has opened a new possibility on investing small or micro scale energy production without license in 2014. This is a new step in Turkish energy market and two renewable energy sources are considered to be the main interest; wind and solar. Although there are studies covering both technology separately, currently there is no hybrid system assessment methodology and results for the country. This thesis aims to create a quantified hybrid energy capacity of Turkey. The study will include total energy capacity of a given location based on small scale wind and solar and furthermore would be able to suggest an optimum balance between these two sources to get the maximum production capacity out. The study does not cover areas that such investment cannot be done; environmental protected areas, historical places, city centers etc.