Anonim ortaklıkta pay sahibinin bilgi alma ve inceleme hakkı
The right to request information and examination of the shareholders in joint stock company
- Tez No: 473485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ALİ DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmanın konusu anonim şirket pay sahibinin bilgi alma ve inceleme hakkıdır. Hak 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 437. maddesinde düzenlenmiştir. Hakkın amacı, kullanılması ve dava hakkı bakımından mülga yasa düzenlemesinden ayrılan TTK m. 437, anonim şirket içinde pay sahibinin konumunun güçlendirilmesi bakımından olmazsa olmaz niteliktedir. Bu önem çerçevesinde, çalışma kapsamında öncelikle hakkın genel esaslarına değinilmiş ve böylelikle pay sahibinin bilgi alma ve inceleme hakkı üst başlığında kavramlaştırılan pay sahibinin bilgi alma ve inceleme hakkının bütün yönleri için ortak olan esaslar birlikte incelenmiştir. Daha sonra ayrı bölümler halinde hakkın türleri olarak kabul edilen ve Türk Ticaret Kanunu m. 437/2-5 ile düzenlenen genel kurulda soru sormak suretiyle bilgi alma hakkı (TTK m. 437/2), inceleme hakkı (TTK m. 437/4) ve dava hakkına (TTK m. 437/5) değinilmiştir. Son olarak hakkın benzer kurumlarla karşılaştırması yapılarak çalışmaya son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the right to request information and examination of the shareholders in Joint Stock Company. The right is important and indispensable in terms of strengthening the position of shareholders, which is one of the most important issues of modern corporate law and to ensure the balance of internal interests in Joint Stock Company. Pursuant to Article 437 of Turkish Commercial Code numbered 6102, the right to request information and examination of the shareholders has different aspects which are regulated under the article 437/2-5. Under the article, the legislator regulates the right to request information in the general assembly of the joint stock company (TCC article 437/2), the right of examination of company's documents (TCC article 437/4) and the right to file a lawsuit to obtain information and examine the documents (TCC article 437/5). In the light of this approach, firstly the general provisions of the right for all aspects are examined together and then every aspect of the right is studied separately in terms of special provisions.