Anonim ortaklıkta pay sahibinin genel kurul dışında bilgi alma hakkı
Shareholder's right to obtain information outside the general assembly in joint stock companies
- Tez No: 823387
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI ANLAM ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Anonim ortaklıkta pay sahibinin bilgi alma hakkının kullanımı, genel kurula özgülenmiştir. Bilgi alma hakkının kullanımının genel kurula hasredilmesi, çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Bu tartışmaların temelinde, bilgi alma talebinin genel kurul dışında ileri sürülmesi yoluyla hakkın genel kurul dışında kullanılıp kullanılamayacağı bahsi yer almaktadır. Çalışmamızda bilgi alma hakkının kullanım süreci tahlil edilerek bu soruya cevap aranmış ve bu kapsamda bilgi alma hakkının genel kurul dışında kullanılması halinin mevcut hukuk düzeninde karşılığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bilgi alma hakkına, kullanım süreci ve giderek kullanım yeri açısından yaklaştığımız çalışmamızda hakka ilişkin yasal düzenlemenin pay sahibinin bilgi alma hakkı kapsamındaki menfaatlerini ne ölçüde koruduğu tahlil edilmiş ve daha etkin koruma sağlamaya elverişli bir yapı arayışında bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In joint stock companies, the exercise of the shareholder's right to obtain information is reserved for the general assembly. The fact that the exercise of the right to request information is reserved for the general assembly has brought along various discussions. At the heart of these discussions is the question of whether the right to request information can be exercised outside the general assembly by asserting the request outside the general assembly. In our study, we seek to answer this question by analysing the process of using the right to request information and, in this context, we try to determine the equivalent of the use of the right to request information outside the general meeting in existing legal norms. In our study, in which we approach the right to information in terms of the process of exercise and the place of exercise, we analyze the extent to which the legal regulation on the right to information protects the interests of the shareholders within the scope of the right to information and search for a structure that is suitable for providing more effective protection.