Spor sakatlığı yaşayan ve yaşamayan aktif futbolcularda hedef yönelimleri, motivasyonel iklim ve yaşam doyumunun incelenmesi
This study is about the target orientations, motivational climate and life satisfaction of the active soccer player that expierence and don't expierence injury
- Tez No: 473560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada spor sakatlığı yaşayan ve yaşamayan aktif futbolcuların görev-ego yönelimi, ustalık-performans iklimi ve yaşam doyumunun değişkenleri arasında bir fark olup olmadığı amaçlanmıştır. Bu çalışmanın araştırma örneklemini son 3 yıl içinde orta dereceli ve ciddi spor sakatlığı yaşayan 18 yaş üstü amatör futbol takımlarında aktif olarak futbol oynamakta olan ve ciddi ve orta dereceli sakatlık yaşayan 149 erkek futbolcu ile hiç ya da minör sakatlık yaşayan 18 yaş üstü amatör futbol takımlarında aktif olarak futbol oynamakta olan 127 erkek futbolcu olmak üzere 276 erkek futbolcu oluşturmaktadır. Sporcuların yaş ortalaması 28,63±07,36'dir. Çalışmaya katılım gönüllülük ve gizlilik esasına uygun olarak gerçekleşmiştir. Veri toplama araçları olarak Duda ve Nicholls (1992) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Toros (2001) tarafından yapılan“Sporda Görev ve Ego Yönelim Ölçeği”, Walling, Duda ve Chi (1993) tarafından geliştirilen Türkçe'ye uyarlaması Toros (2001) tarafından yapılan“Sporda Algılanan Motivasyonel İklim Ölçeği”ve Diener ve arkadaşları (1985) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Yetim (1991) tarafından yapılan“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde, puanların normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için Kolmogorov Smirnov testi kullanılmıştır. Ayrıca betimsel istatistikler, dağılım normal olmağı için nonparametrik testlerden Mann Whitney U-testi ve ölçek alt boyutları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Spearman Korelasyon testi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, yapılan Mann Whitney U-testi sonucunda spor sakatlığı yaşayan ve yaşamayan futbolcuların görev yönelimi ortalama puanları (U=9390, p>.05), ego yönelimi ortalama puanları (U=8950, p>.05), ustalık iklimi ortalama puanları (U=9108, p>.05), performans iklimi ortalama puanları (U=9099, p>.05) arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
At this study it is aimedtoenunciateiftherearedifferencesbetweenduty-ego orientation, mastery-motivationalclimateand life satietyvariability at theactivesoccerplayers that has and has not expierencedinjury. Theresearchsamples of this studyareoccuredfrom 276 soccerplayersincluding; who have experienced secondaryand serious in juriesand play actively at theover 18 amateursoccerteams, and 149 malesoccerplayers that haveexperiencedsecondaryandseriousinjuries, andalso 127 malesoccerplayerswhohave not experiencedanykind of in juriesor justmin orinjuries whoplay actively at theover 18 amateurteams. Theavarageage of theplayersare 28,63±07,36. Particip ationto thestudy is carriedout on thebasis of volunteerismandconfidentiality. As datacollectiontool ;“Sporda Görev ve Ego Yönelim Ölçeği”which is developed by Dudaand Nicholls (1992) andtranslatedtoturkishbytoros (2001),“Sporda Algılanan Motivasyonel İklim Ölçeği”which is developed by Walling, DudaandChi (2001), and translated to turkish by Toros (2001), and“Yaşam Doyumu Ölçeği”which is developedbyDienerand his compains (1985), and translated to turkish by Yetim (1991) wereused. Inthedataanalysis, the Kolmogorov Smirnov test was used to determin ewhet herthes cores were normallydistributed. Inaddition, descriptivestatistics, Mann Whitney U-test fromnon parametric tests and Spearman correlation test todeterminetherelationshipbetween scalesub- dimensi on swere performed becaus ethed istribution was not normal. According to research findings, at theresult of Mann Whitney U-test, theavaragepoints of the dutyorientation of thes occer players who have and have not experien cedinjury is (U=9390, p>.05), the avarage points of ego orientation is (U=8950, p>.05), the avarage points of mastery climate is (U=9108, p>.05), the avarage point sper formance climate is (U=9099, p>.05). Between the sepoints a significent difference has not beenfound.