Öğretmenlerin bakış açısından öğretmenlik mesleğinin statüsü
Social status of teaching profession from the point views of teachers
- Tez No: 473559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDDIKA GİZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu nitel çalışmanın amacı, öğretmenlerin bakış açısından öğretmenlik mesleğinin statüsünü, statüye etki eden faktörleri ve statünün yükseltilmesine yönelik önerileri ortaya koymaktadır. Araştırmanın evreni, 2015-2016 eğitim öğretim yılında Mersin ili merkez ilçelerindeki ilköğretim okulları ve liselerinde görev yapmakta olan öğretmenlerden oluşmaktadır. Çalışma grubu branş, okul türü ve görev yapılan ilçeler dikkate alınarak katmanlı seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen 204 öğretmenden oluşmaktadır. İlgili alanyazın dikkate alınarak araştırmacı tarafından hazırlanan veri toplama aracı ile elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonucunda, katılımcıların büyük bir çoğunluğunun mesleklerinin mevcut statüsünü düşük bulduğu belirlenmiştir. Statüye etki eden faktörler 'mesleğe giriş ve mesleki eğitim', 'mesleğin işlevselliği' , 'mesleğin ekonomik geliri ve statüsü', toplumsal algı' ve 'mesleğin mevcut koşulları' temaları altında ele alınmıştır. Katılımcıların mesleğin statüsünü yükseltmeye yönelik önerilerini statüyü olumsuz yönde etkileyen faktörler temelinde dile getirdikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this qualitative study is to elicit the current social status of teaching profession factors influencing the status and also suggestions to promote the status from the point views of teachers. Target population of the study consists of teachers who are working at elementary and secondary schools in central districts of Mersin during 2015-2016 academic year. Sample of the study was consisted of 204 teachers who were appointed by stratified random sampling method by considering their branch, school type, and school districts. Data obtained from data collection instrument developed by researcher reviewing the related literature was utilized through content analysis. Results of the analysis revealed that majority of the participants has perceived that the current status of their profession is low. Factors affecting the status were contextualised within the scope of themes as 'entering the profession and professional training, the function of the profession', 'economic income and status of the profession', 'social perception' and 'current conditions of the profession'. It was observed that participants' suggestions to promote the status of the profession were based on the factors affecting the status negatively.