S10 silikon plastinasyon tekniği aşamalarında kas dokusunda meydana gelen renk değişimlerinin kantitatif olarak değerlendirilmesi
Quantitative evaluation of color changes on muscles tissue in s10 silicone plastination technique stages
- Tez No: 473688
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİDE MERİH HAZIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Anatomi biliminde, ölüm sonrası hayvan veya insan bedenlerinin bozulmadan korunmasını sağlamak için kullanılan pek çok prezervasyon tekniği bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar ki süreçte bilim adamları, organların ve tüm vücut kadavraların, renk, koku, doku gibi duyusal özellikler ve esneklik bakımından mümkün olduğunca canlı hayvan dokularına benzer özellikte olması, sağlık açısından güvenli bir şekilde hazırlanması ve uzun yıllar saklanıp korunabilmesi için yeni teknikler geliştirmeye çalışmaktadır. Bu teknikler arasında, bilinen en modern anatomik örnek hazırlama tekniği, 1977'de Gunter von Hagens'in geliştirdiği, plastinasyon tekniğidir. Bu çalışmada, standart silikon plastinasyon tekniğinde son ürün elde edilene kadar geçen her aşamada kas dokusunda meydana gelen renk değişimlerinin kolorimetre cihazıyla sayısal olarak ortaya konulması amaçlandı. Bu sebeple 1 adet koyundan elde edilen m. longissimus kullanıldı. Hazırlık aşamaları tamamlanan kas dokusu ilk olarak %10'luk formalinle tespit edildi. Ardından temel plastinasyon aşamaları uygulandı. Kas dokusuna, plastinasyonun her aşamasından sonra renk analizi yapıldı. İlk aşamadan son aşamaya kadar olan tüm süreç boyunca a* ve b* değerlerindeki renk değişimi değerlendirildiğinde; elde edilen son üründeki a* değerinin taze dokuya en yakın olduğu aşamanın; 1. aseton banyosu, b* değerinin taze dokuya en yakın olduğu aşamanın ise gaz kürleme ve sertleştirme aşaması olduğu görüldü. Ayrıca plastinatların parlaklık açısından değişimi ele alındığında; taze dokuya en yakın değerleri, vakumla gömme aşamasından sonra kaydedildi. Yapılan bu çalışmayla, bugüne kadar doğal renge yakın olarak tanımlanan plastinatlardaki renk değişimi sayısal verilerle belirlendi. Elde edilen veriler istatistiki olarak anlamlı bulundu. Bununla birlikte bu tez çalışması sonucunda kolorimetre cihazının, sahip olduğu avantajlar sebebiyle, anatomi alanında oldukça etkili bir şekilde kullanılabilir olduğu ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
There are many preservation techniques were developed maintain the integrity of animals or human bodies after death in the science of anatomy. From the past to the present day, scientists have been trying to develop new methods for organs and whole body cadavers are similar to tissues of living animal appertaining to sensory qualities such as color, odor, texture, flexibility as far as possible. Besides the new methods have been enhanced for preparing specimens safely in terms of health and preserve them for many years. Among these techniques, the most modern anatomic sample preparation methods known is the plastination technique developed by Gunter von Hagens in 1977. In this study, it was aimed to determine the color changes in the muscle tissue quantitively by using colorimeter device during each stage of the standard silicone plastination technique until the final product was obtained. For this reason, m. longissimus was obtained from a sheep used. Initially the muscle tissues were fixed by %10 formalin before the preparation stage were completed. After that the basic plastination stages were applied to the specimens. Color analysis was performed to muscle tissues after each stages of plastination. During the whole process, the color changes are evaluated as a* and b* values. In terms of a* value of plastinate, the nearest value to the color of fresh tissue was recorded in the first acetone bath stage. In terms of b* value of plastinate, the closest value to the color of fresh tissue was found in the gas curing and hardening stage. Furthermore, when the change in the brightness of final products considered; the closest L* value to the fresh tissue was taken in the forced impregnation stages. At the end of this study, the color change of plastinates that have been defined as close the natural color during this time were determined quantitively. The obtained data was statistically significant. Besides it has been revealed that the colorimeter device can be used effectively in the field of anatomy because of the advantages it has.