Yetişkin astımlı bireylerde obezitenin solunum fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of obesity on respiratory functions in adult asthmatic individuals
  1. Tez No: 473689
  2. Yazar: ÜMÜŞ ÖZBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma 20-65 yaş arası yetişkin astımlı bireylerde astım kontrolü, solunum fonksiyonları ve beslenme durumu ilişkisini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Kırşehir Ahi Evran Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göğüs Hastalıkları Bölümü'ne 2 ay süresince başvuran; BKİ'ye göre normal vücut ağırlığında olan 60 birey ve şişman 60 birey araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri anket formu yardımıyla toplanmıştır. Anket formunda bireylere ait genel bilgiler, astım hastalığına ilişkin bilgiler, beslenme alışkanlıkları, 24 saati hatırlatma yöntemiyle besin tüketim kaydı ve besin tüketim sıklığı yer almıştır. Katılımcıların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel çevresi, kalça çevresi gibi atropometrik ölçümleri alınmıştır. Bireylerin astım kontrolünü saptamak amacıyla astım kontrol testi (AKT) kullanılmış ve solunum fonksiyon testleri yapılmıştır. Çalışmadaki bireylerin %16,7'si erkek %83,3'ü kadındır. Bireyler ortalama 7,1±7,6 yıldır astım hastasıdır ve %96.7'si astım için koruyucu bir ilaç kullanmaktadır. İlaç kullanan bireylerin %30,8'i kullandıkları ilaçların vücut ağırlığını arttırdığını, %20,8'i ise iştahını arttırdığını belirtmiştir. Çalışmadaki bireylerin %58,3'ünün astımı kısmi kontrol altında, %41,7'sinin kontrolsüzdür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the association of asthma control, respiratory functions and nutritional status in adult asthmatic individuals between the ages of 20-65. Those who applied to the Kırşehir Ahi Evran Education and Research Hospital, Department of Chest Diseases for 2 months; 60 individuals with normal body weight and 60 obese individuals were included in the study. Survey data were collected by questionnaire. In the questionnaire, general information about the individual, information about asthma disease, eating habits, nutrition consumption record by reminding 24 hours and nutrition consumption frequency were included. Participants measured atropometric measurements such as height, body weight, waist circumference (WC), and hip circumference. In order to determine the asthma control of individuals, asthma control test (ACT) was used and respiratory function tests were performed. in the study 16.7% of the individuals were male and 83.3% were females. The subjects were asthmatic for an average of 7.1 ± 7.6 years and 96.7% of them using a protective medicine for asthma. 30.8% of the medicine-using individuals stated that the medicines they used increased their body weight and 20.8% stated that medicines increased their appetite. in the study 58.3% of the individuals had poor asthma control and 41.7% had uncontrolled asthma.