Türkiye futbol süper liginde şampiyon olan futbol takımı taraftarlarının ve futbol kamuoyunun futbolda şiddete ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Analyzing the views of fans of champion football teams in Turkey football super league and football public opinion about violence in football
  1. Tez No: 473711
  2. Yazar: SERVET REYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP SÜRHAT MÜNİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yapılan bu araştırmada Türkiye futbol süper liginde şampiyon olan futbol takımı taraftarlarının ve futbol kamuoyunun futbolda şiddetle ilgili görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Galatasaray'dan 527 Beşiktaş'tan 440 Fenerbahçe'den 436 Trabzonspor'dan 435 Bursaspor'dan 424 olmak üzere 1479 erkek ve 783 kadın, toplamda 2262 taraftar dâhil edilmiştir. Araştırmaya katılan taraftarların futbolda şiddete neden olan unsurlar hakkındaki görüşlerinin tespit edilmesinde“Taraftarların Futbolda Şiddetin Kaynağına İlişkin Görüşleri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 22.0 programında frekans analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Ki-Kare analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to analyze the view of fans of champion football teams in Turkey football super league and football public opinion about violence in football.In this research 527 Galatasaray ,440 Besiktas,436 Fenerbahce,435 Trabzonspor and 424 Bursaspor fans,1479 male and 783 female,totally 2262 fans are included.In order to determine the views of fans participated in this research about the facts causing violence in football,“Scale of Views of Fans About The Source of Violence in Football”is used.. Frequency analysis, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Chi-square analysis in SPSS 22.0 program were used in statistical analysis of the data obtained in the study.