Türkiye'deki göğüs hastalıkları hekimlerinde tükenmişlik sendromu sıklığının araştırılması
The investigation of frequency the burnout syndrome in pulmonologists in Turkey
- Tez No: 473907
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP SABRİ UÇAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç;“Tükenmişlik Sendromu”işi gereği yoğun duygusal tepkilere maruz kalan ve sürekli diğer insanlarla yüz yüze çalışmak zorunda olan bireylerde görülen, kişinin gerek iş hayatında gerekse diğer insanlarla olan ilişkilerinde olumsuzluklara yol açan, kronik yorgunluk, çaresizlik, umutsuzluk ve özsaygı yitimi duygularının gelişimi ile birlikte seyreden fiziksel, duygusal ve entelektüel tükenmeyle karakterize bir sendrom olarak tanımlanmıştır. Bu araştırma ile Türkiye'deki göğüs hekimlerinde tükenmişlik sendromu sıklığının araştırılması ve buna etki eden faktörlerin saptanması amaçlandı. Yöntem; Bu kesitsel, tanımlayıcı çalışmada Türkiye'de göğüs hastalıkları alanında çalışmakta olan hekimlere Eylül- Kasım 2016 tarihleri arasında elektronik posta, telefon, kısa mesaj yolu ile ulaşıldı. Bilgilendirilmiş gönüllü onamı ile sosyodemografik veri formu ve maslach tükenmişlik ölçeğinden oluşan anket formları gönderildi. Ayrıca ulaşılabilen hastaneler ziyaret edildi göğüs hekimlerine basılı anket formları dağıtıldı. Bulgular; Çalışmaya 105 (%29.8) araştırma görevlisi, 148 (%42.0) uzman, 99 (%28.1) öğretim üyesi olmak üzere toplam 352 kişi katıldı. Hekimlerin 238'i (%67.6) kadındı. Yaş ortalaması 38.93(±9.977) bulundu.
Özet (Çeviri)
Background: The burnout syndrome is defined as“a syndrome which is seen in people who are forced to work face-to-face with other people and experience strong negative emotional reactions, leading to adversities in their relationships with other people and causes chronic fatigue, helplessness, hopelessness and loss of self-respect characterized by physical emotional and intellectual exhaustion.”The aim of this study is to investigate the burnout syndrome and to determine the factors affecting the burnout syndrome in chest physicians. Methods: In this cross-sectional descriptive study, chest physicians were reached via e-mail, telephone, text message between september and november 2016. Informed consent forms and questionnaire forms consisting of socio-demographic data form and maslach burnout inventory were delivered. Also, accessible hospitals were visited. Printed questionnaires were distributed to pulmonologist. Results; Including 105 (29.8%) research assistants, 148 (42.0%) specialist and 99 (28.1%) assistant professors, in total 352 people participated in the study. 238 of physicians (67.6%) were female. The mean age was 38.93 (±9.97).