Kolorektal adenom ve hiperplastik poliplerde KRAS mutasyonu, BRAF mutasyonu ve mikrosatellit instabilite varlığının araştırılması
Assesment of the presence of the KRAS mutation, BRAF mutation and microsatellite instability in colorectal adenomas and hyperplastic polyps
  1. Tez No: 473906
  2. Yazar: EVREN UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADİYE MEHTAT ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Kolorektal karsinomlar başlıca iki farklı morfolojik yolaktan 3 farklı moleküler mekanizma ile gelişmektedir. Morfolojik yolaklar klasik adenom-karsinom yolağı ve serrated yolak olup moleküler mekazimalar kromozomal instabilite, mikrosatellit instabilite ve CpG ada metilasyonudur. Literatürde invaziv KRK'da; tümörlerin moleküler farklılıklarının klinik bulgulara, morfolojiye yansımaları, tedavi protokülünün seçimi konusunda oluşturduğu farklılar, prognostik değeri ve bireysel hasta ve ailesel takipler konusunda sağladığı veriler ile ilgili çok sayıda literatür bulunmaktadır. İki ana yolağın kolorektal lokalizasyon, displazi düzeyleri ve morfolojik açıdan farklı olan prekürsör lezyonlarındaki moleküler farklılar ile ilgili çalışma ise kısıtlıdır. İkinci yolağın prekürsör lezyonları sağ kolon endoskopik görüntülemesinin artışı ile birlikte değer kazanmış olup morfolojik olarak ayrımları sorunlu olabilmekte ve moleküler tetkikler ile gösterilen mutasyonlar tiplendirmede ve dolayısı ile tedavi ve takipte yarar sağlamaktadır. Son dönemlere kadar reaktif olarak kabul edilen bazı kolorektal poliplerde invaziv tümörlerdekine benzer mutasyonlar tanımlanmaya başlamıştır. Bu nedenle bu çalışmada kolorektal polip tiplerinde (hiperplastik, adenomatöz,“serrated”) moleküler farklılıkların tanımlanması hedeflenmektedir. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya 2012-2016 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda tanı almış 48 kolorektal polip vakası dahil edilmiştir. Bunların 12'si konvansiyonel adenom, 24'ü serrated polip (7 SSA/P, 5 TSA, 12 HP), 12'si birkaç polipin birden özelliğini taşıyan poliptir. Poliplere ait parafine gömülü doku bloklarından kesit alınarak steril ependorf tüplerine koyuldu, DNA izolasyonu uygulandıktan sonra real-time PCR yöntemi ile KRAS mutasyon analizi, BRAF mutasyon analizi ve mikrosatellit instabilite analizi uygulandı, sonuçlar istatistiki olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Colorectal carcinomas are developed by three different molecular mechanisms, mainly two different morphological pathways. Morphological pathways are classical adenocarcinoma pathway and serrated pathway, molecular locus is chromosomal instability, microsatellite instability and CpG island methylation. Invasive CRC in literature; There are a number of literature on the molecular differentials of tumors in relation to clinical findings, morphologic reflections, differences in choice of treatment protocol, prognostic value, and the data provided by individual patients and familial follow-up. The study of molecular differences in precursor lesions, which differ in terms of colorectal localization, dysplasia and morphologically, of the two main pathways is limited. Precursor lesions of the second line have gained value with the increase of right colon endoscopic imaging, and their morphological distinctions may be problematic and mutations demonstrated by molecular examinations are typing and therefore therapeutic and follow-up. Mutations similar to invasive tumors have been identified in some colorectal polyps that have been accepted as reactive until recently. For this reason, this study aims to identify molecular differences in colorectal polyps (hyperplastic, adenomatous, serrated). Materials and Methods: 48 colorectal polyps diagnosed at Dokuz Eylul University Hospital Medical Pathology Department Between 2012 and 2016 were included in this study. Of these, 12 are conventional adenomas, 24 are serrated polyps (7 SSA / P, 5 TSA, 12 HP), and 12 are polyps with features more than one polyp. KRAS mutation analysis, BRAF mutation analysis and microsatellite instability analysis were performed using real-time PCR method and the results were evaluated statistically.