Şaşılık hastalarında aşırı fonksiyon gösteren alt oblik kas biyopsilerinde klinikopatolojik korelasyon ve satellit hücre popülasyonunun belirlenmesi
Identification of satellite cell population and clinicopathologic correlation in overacting inferior oblique muscle biopsies of strabismus patients
- Tez No: 473948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE TAYLAN ŞEKEROĞLU, YRD. DOÇ. DR. KADRİYE ERKAN TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı etiyopatogenezlere bağlı gelişen şaşılık türlerinde kas liflerinde doku düzeyinde saptanan değişikliklerin incelenmesi, kök hücre fonksiyonu gösteren satellit hücrelerin bu farklı şaşılık tiplerinin etiyopatogenezindeki rolünün belirlenmesi ve bu hücre populasyonunun klinik bulgular ile korelasyonunun incelenmesidir. Kliniğimiz Şaşılık Birimi'nde takip edilen ve cerrahi tedavi kararı verilerek alt oblik zayıflatma işlemi uygulanan 51 hastanın alt oblik myektomi ile alınan kas dokuları histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak incelenmiştir. Hastalar primer ve sekonder alt oblik aşırı fonksiyonu göstermelerine göre 2 ana gruba ayrılmış olup V patern şaşılık olguları ile infantil ET olguları primer grubu, akkiz ve konjenital dördüncü sinir felçleri de sekonder grubu oluşturmuştur. İmmünohistokimyasal belirteçler olarak satellit hücre popülasyonun belirlenmesi için Pax7 ve NCAM ile aktive satellit hücreleri göstermek için MyoD1 kullanılmıştır. Histopatolojik olarak kas lifleri arasındaki çap farkı, mitokondriyal birikim, anguler lif sayısı, endomisyal ve perimisyal fibrozis düzeyi, inflamasyon ve vakuolizasyon varlığı incelenmiştir. Klinikopatolojik korelasyon için değerlendirilen alt oblik aşırı fonksiyonu da 0-4 aralığında subjektif muayene bulgusu olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to immunohistochemically evaluate a stem cell niche, satellite cells, in different types of strabismus and to further investigate whether a clinicopathologic correlation exists between clinically measured degree of inferior oblique overaction and immunohistochemical parameters. Fifty-one patients who underwent strabismus surgery with inferior oblique myectomy for different underlying strabismus types were evaluated in this study. Patients were divided into two main groups in respect to their inferior oblique overaction mechanism. V pattern strabismus patients and infantile esotropia patients were evaluated as primary inferior oblique overaction. Congenital or acquired 4th nerve palsy patients were evaluated under the secondary inferior oblique overaction group. Immunohistochemical markers used for detecting satellite cell niche and active satellite cells were Pax7, NCAM and MyoD1 respectively. Difference in myofiber diameters, number of angular fibers, endomysial and perimysial fibrosis degree, and presence and degree of inflammation and vacuolisation were evaluated as histopathologic changes. Inferior oblique overaction was subjectively measured and scaled between 0-4.