Ankara'da bir okulda öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin iklim değişikliği ile ilgili farkındalık ve bilgi düzeyini geliştirmeye yönelik müdahale çalışması
An intervention study aimed at improving knowledge and awareness of students regarding climate change, in a middle school located in Ankara
- Tez No: 473947
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ankara'da Özel Tevfik Fikret Okulları'nda iklim değişikliği konusunda 6., 7. ve 8. sınıflara yönelik, öğrencilerin bilgi düzeyini ve farkındalıklarını belirlemek, öğrencilerin bir bölümüne eğitim vererek eğitim verilen ve verilmeyen gruptaki değişimleri incelemek ve bu değişime etki eden faktörleri belirlemek amacıyla bu araştırma planlanmıştır. Okulda her sınıfta beş şube bulunmaktadır. Sınıflara göre öğrencilerin seviyeleri farklı olacağı düşünülerek sınıflara göre tabakalama yapılmış, her sınıftan iki şube kura yöntemiyle belirlenmiş ve araştırmacı tarafından iklim değişikliği konusunda eğitim verilmiştir. Müdahale öncesinde ve sonrasında tüm öğrencilere anket tekrarlanmıştır. Araştırmada iklim değişikliğine yönelik 25 adet bilgi sorusu bulunmaktadır. Bu sorulara doğru cevap verenlere 1, veremeyenlere 0 puan verilerek her katılımcının 25 puan üzerinden bilgi puanı hesaplanmıştır. Müdahale grubunda öğrencilerin iklim değişikliğinden kişisel olarak sorumlu olduğunu düşünenlerin ve iklim değişikliğinin kendisine zarar vereceğini düşünenlerin sayısında ön test ve son test arasında anlamlı bir artış tespit edilmiştir. Müdahale grubunda son test bilgi puanının ortanca değerinin ön testten fazla olması istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Son test ve ön test bilgi puan farkı değerlendirildiğinde müdahale grubunun bilgi puan farkının kontrol grubundan fazla olması istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sınıf değişkeni açısından müdahale grubunda altıncı sınıfların son test ve ön test bilgi puan farkının ortanca değerinin diğer sınıflara göre yüksek olması anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak iklim değişikliğine yönelik verilen eğitim bilgi düzeyi ve farkındalık üzerinde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is planned for; determining knowledge levels and awareness of 6, 7 and 8. grade students regarding climate change, in Private Tevfik Fikret Schools in Ankara; implementing an education programme to a group of students, evaluating the differences of changes between education and non-education group; and defining the factors affecting these changes. There were five classes for each grade in the school. Considering possible differences in levels of students, a stratification by grade was performed, two classes from each grade were randomly assigned and an education programme was implemented by the researcher. The questionnaire was administered to all students before and after the intervention. There were 25 questions which measures knowledge regarding climate change, in research. By giving one point for every correct answer and zero point for every incorrect answer, a knowledge score was calculated for each participant over 25 points. In the intervention group; a significant increase was found in number of students who consider themselves personally responsible for climate change and think that it can harm them, between pre-test and post-test. In the intervention group; higher median value of the score of post-test in comparison to pre-test was found to be statistically significant. In the intervention group; higher median value of the difference between pre-test and post-test scores of the 6. grade students in comparison to other grades, was found to be significantly difference in terms of grade variable. In conclusion; implementing a climate change oriented education programme have influenced the level of knowledge and awareness.