3 boyutlu yazıcılar için test modeli geliştirilmesi
Design new test model for 3d printers
  1. Tez No: 474076
  2. Yazar: NURETTİN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda, FDM tabanlı 3B yazıcılar sanayide giderek daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Başlangıçta sadece prototip ve kalıp üretiminde kullanılan 3B yazıcı teknolojisi artık son ürün imalatı için de kullanılmaktadır. 3B yazıcıların kullanım alanı genişledikçe, 3B yazıcı türleri, yazıcıların kullandığı hammaddeler de çeşitlilik kazanmıştır. Bu tez içerisinde 3B yazıcıları, hammaddeleri, 3B yazdırma süreçlerini, boyutsal doğruluk, köprü ve eğimli yüzey oluşturma becerisi açısından ölçmek ve birbirleri ile kıyaslamak için yeni bir model önerilmiştir. Ayrıca 3B Delta tipi yazıcı yapılmış, tasarlanan test modeli ile 3B Delta yazıcıların doğruluk derecesi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, FDM based 3D printers have begun to be used more and more in the industry.The 3D technology which is initially used only for 3D prototypes and for mold making now uses for final product manufacturing too. As the use of 3D printers grows, 3D printer types and 3d printers raw materials have also diversified. In this study, a new model was proposed to measure and evaluate 3D printers and raw materials considering dimensional accuracy, bridging and overhang performance. Also a 3D Delta type printer is developed and the performance of this Delta type 3D printer is evaluated by considering the IT (international tolerance) value.