Transformatörlerin kazan duvarlarında meydana gelen kayıpların azaltılması için en uygun şönt eleman boyutlarının belirlenmesi
Calculation of optimum dimensions of magnetic shunt elements to reduce stray losses on transformer tank walls
  1. Tez No: 474077
  2. Yazar: SERENAY ÇÜRÜKOVA KALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA ALBOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yağlı tip transformatörlerdeki kazan ve diğer metal yapısal elemanlar üzerinde meydana gelen güç kayıpları, toplam kayıpların azaltılmasına yönelik olarak gerçekleştirilen çalışmalarda göz önünde tutulması gereken etkenlerden biridir. Bu kayıplar sargıların çevresindeki kaçak akılar sebebiyle transformatörün yapısal metal parçaları üzerinde oluşmakta ve bu parçalarda aşırı ısınmaya yol açmaktadır. Bu çalışmada, kazan duvarları üzerinde meydana gelen bu kayıpları azaltmak amacıyla kazan duvarlarının iç yüzeyine yerleştirilen şönt elemanların en uygun boyutlarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda özel olarak tasarlanan bir transformatör için sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak elektromanyetik analizler gerçekleştirilmiş olup, analiz sonuçları deneysel çalışmalar ile doğrulanmıştır. Elde edilen sonuçlar ile kazan duvarlarının iç yüzeyine yerleştirilecek en uygun şönt boyutları transformatörün sargı boyutlarına bağlı olarak ifade edilmektedir. Belirlenen boyutlardaki şönt elemanların kullanımı ile kazan duvarlarında meydana gelen kayıpların %91,43 toplam kısa devre kayıplarının ise %14,9 oranında azaltılması mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
Power losses occurring on tanks and other metal structural elements in oil type transformers are one of the factor to be considered in the work carried out to reduce total losses. These losses occur on the structural metal parts of the transformer due to leakage currents around the windings and cause overheating in these parts. In this study, it is aimed to determine the most appropriate dimensions of the shunt elements placed on the inner surface of the tank walls in order to reduce these losses on the tank walls. Electromagnetic analyzes were carried out using a finite element method for a specially designed transformer and the results of the analysis were verified by experimental studies. With the results obtained, the most suitable shunt dimensions to be placed on the inner surface of the tank walls are expressed in relation to the winding dimensions of the transformer. With the use of shunt elements in specified dimensions, it is possible to reduce the losses occurring in tank walls by 91,43% and the total short-circuit losses by 14,9%.