NanoPMOs building blocks: Propargyl-functionalized photosensitizing Zn phthalocyanines with spacers of different lengths and positions.
NanoPMO yapı taşları: Farklı pozisyon ve uzunluklarda arabağlayıcılı, proparjilli ışığa duyarlı Zn ftalosiyaninler.
- Tez No: 474107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FABIENNE ANNE CHANTAL DUMOULIN, PROF. DR. VEFA AHSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde kanser tedavisi en çok çalışılan araştırma konulardan biridir. Bu konudaki birçok farklı yaklaşımdan bir tanesi de nanoilaçlar ve özellikle nanoteknolojidir. Nanoparçacıklar ilaç yapımında kullanılmaya başlandığından beri pasif ve aktif ilaç hedeflenmesinin kontrolü, ilaç boyutunun ayarlanması, yüzey karakteristiğinin değiştirilmesinde, ilacın geçişi, uygun bölgede salınması, uygun matrikslerin seçilmesiyle vücut için terapötik etkisinin arttırılmasının yanı sıra yan etkilerinin azaltılması gibi birçok avantaj sağlamıştır. Nanoparçacıklar içerisinde özellikle Periyodik Mezopor Organosilika (nanoPMO) olanları biyo-uyumlulukları ve çok yönlülüğü nedeniyle büyük dikkat çekmiştir. Fotodinamik terapinin (PDT) kansere karşı etkisi kanıtlanmıştır ve araştırmacılar üçüncü nesil fotoduyarlaştırıcı ajanların, görüntüleme, fotodinamik aksiyonları, diğer terapötikler ile olan sinerjik kombinasyonları ve ikili foton uyarımları gibi özelliklerini birleştirmek için araştırmalara başlamışlardır. Ftalosiyaninler (Pcs) mevcut fotoduyarlaştırıcı ajanlarla kıyaslandığında önemli avantajlara sahiptir. Daha uzun dalga boylarındaki absorbsiyonları, yüksek kararlılıkları ve üstün agregasyon yetenekleri iyi görüntüleme sağlamakla birlikte, iki foton uyarımına olanak tanırlar. Buna ek olarak literatürde şu ana kadar Pc-temelli nanoPMO'lara rastlanmamıştır. Pc çekirdek bölgesindeki arabağlayıcıların konumu ve uzunluğu en nihayetinde hazırlanacak olan Pc-temelli nanoPMO'ların özelliklerini değiştirebileceğinden, periferal yada periferal olmayan pozisyonlarda farklı arabağlayıcılar ile alkillenmiş, nanoPMO'ların yapı taşları olarak kullanılmak üzere ileride gerçekleşecek klik reaksiyonları için çinko Pc' ler tasarlanıp, hazırlanmıştır
Özet (Çeviri)
Treatment of cancer is one of the hottest topics of research for our time. There are number of different ways to approach the problem, one of which is through nanotechnologies, specifically nanomedicine. Nanoparticles are being used in drug delivery systems thanks to their multiple advantages such as but not limited to: the ease of manipulation of size and surface characteristics which could be used for both passive or active drug targeting, controlled and sustain release during transportation as well as the location of the release, choosing an appropriate matrix and alteration of distribution in order to clear from the body help to increase therapeutic efficacy and to decrease possible side effects. Among nanoparticles, especially Periodic Mesoporous Organosilica ones (nanoPMOs) proved to be of high interest due to their remarkable biocompatibility and versatility. Photodynamic Therapy (PDT) has proven to be effective against cancer and third generation of photosensitizers are being researched to combine their properties with imaging, targeting, photodynamic action, synergic combinations with other therapeutics or two-photon excitation. Phthalocyanines (Pcs) have huge advantages compared to the existing photosensitizers. Their adsorptions are at longer wavelengths, they have extraordinary stability, superior aggregation tendency and two-photon excitation allow us better imaging. In addition, and so far, Pc-based nanoPMOs are not reported in literature. Since the position and length of the spacers between the Pc core are likely to affect the properties of the ultimately prepared Pc-based nanoPMOs, alkynated zinc Pcs with different spacer units in peripheral and non-peripheral positions have been designed and prepared to be used as building blocks of nanoPMOs by further click reactions.