Seismic energy demands in performance-based design of steel framing systems
Çelik çerçeve sistemlerinin performansa dayalı tasarımında sismik enerji istemleri
- Tez No: 474123
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada az, orta ve çok katlı süneklik düzeyi yüksek moment aktaran çelik çerçeveler ile süneklik düzeyi yüksek merkezi çelik çaprazlı çerçevelerin sismik enerji istemleri değerlendirilmiştir. Yapılar şiddetli bir deprem yer hareketine maruz kalması durumunda elastik ötesi davranış gösterek hasar görmesi beklenir. Hasar, doğrusal olmayan şekil değiştirmeleri (plastik şekil değiştirme) içerdiğinden, yapıdaki hasarı tahmin etmek için yapının doğrusal olmayan davranışı gözönüne alınmalıdır. Yapının doğrusal olmayan sismik davranışını değerlendirmek için en güvenli yöntemlerinden biri enerji esaslı yaklaşımı kullanmaktır. Yapısal tasarım, yapıya giren enerjinin ve yapının enerji dağıtma kapasitesinin dengelenmesi olarak yapılabilmektedir. Deprem yer hareketi esnasında yapıya giren enerji sismik enerji istemi olarak tanımlanabilir. Yapılar, toplam enerjinin farklı tipteki bileşenlerine maruz kalmaktadır. Bu enerjinin bir kısmı elastik birim şekil değiştirme enerjisi ve kinetik enerji olarak depolanmaktadır, diğer kısmı ise sönüm ve doğrusal olmayan davranış yoluyla tüketilmektedir. Enerji esaslı yapılan çalışmalar daha çok tek serbestlik dereceli (TSD) sistemler üzerinde yapılmıştır. Bu tezde, gerçek yapılar için çok serbestlik dereceli (ÇSD) sistemler enerji esaslı tasarım metodolojisi çerçevesinde incelenmiştir. Çerçevelerin yüksekliği boyunca enerji parametre değişimlerinin belirlenmesi ve enerji spektrumlarının elde edilmesi için zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, seismic energy demands are evaluated for low-, medium- and high-rise steel special moment frames and steel special concentrically braced frames. Structures are expected to behave nonlinearly and experience damage when subject to strong ground motions. Damage involves nonlinear behavior. Thus, nonlinear behavior of the structure should be taken into account to estimate damage. For evaluating the nonlinear seismic response of the structural system, one of the most reliable ways is to use energy-based design approach. Structural design is based on the balance between the energy input and energy dissipation capacity of the structure. Energy input to the structure during earthquake ground motion can be referred as seismic demand. Structures are subjected to different types of components of the total energy input. Part of this energy is stored as elastic strain energy and kinetic energy; the rest is dissipated through damping and nonlinear behavior. Energy-based studies have mostly focused on single degree of freedom systems. This thesis is examined multi degree of freedom systems (MDOFs)-real structures- within the framework of the energy based design methodology. Nonlinear dynamic time history analyses are carried out to assess the variation of energy terms along the height of the frames and develop energy demand spectrums.