Odun hammaddesi depolarında risk analizi ve acil eylem planı (Giresun Sürmen Orman Deposu örneği)
Emergency plan and risk analysis in storages of wood raw materials ( example: Giresun Surmen Foreststorage)
- Tez No: 474166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yaşantımızda ihtiyaç duyduğumuz birçok alana cevap veren ahşap, kullanılabilir hale gelmesinin ardında büyük bir organizasyona sahiptir. Bu organizasyonun bütün aşamalarında olduğu gibi en önemli ve vazgeçilmez parçalarından olan depolama faaliyetlerinde de iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları elzemdir. Bu çalışmada Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı' nın 29 Mart 2013 tarihli resmi gazetede yayınladığı“İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınıfları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”de tehlikeli işler sınıfına giren“Ormanda kesilmiş ve temizlenmiş ağaçların taşınması, istiflenmesi ve yüklenmesi faaliyetleri”nin bir parçası olan odun hammaddesi depolama faaliyetlerindeki karşılaşılabilecek muhtemel tehlike, risk ve bunlara karşı alınabilecek tedbirleri içeren risk analizi oluşturulmuştur. Risk analizinde 5*5 L Matris yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca olası bir acil durum halinde bu durumu en az zararla atlatabilmek için olaya nasıl müdahale edileceği, kimlerin müdahale edeceği, olağan üstü durumda emir komuta zincirinin nasıl olması gerektiği ve depoda bulunanların olay anındaki davranış tarzlarının nasıl olması gerektiğini bildiren bir acil eylem planı hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında Giresun Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Dereli Orman İşletme Müdürlüğü Sürmen Orman Deposu' nda hazırlanan risk analizi ve acil eylem planı, diğer odun hammaddesi depolarında iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında, risk analizi ve acil eylem planı hazırlanmasında yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The wood which provides many of our needs in life has an enormous organization behind its being usable. As in all stages of this organization, the most important and indispensable parts of the storage activities, occupational health and safety studies are essential. In this study, with foreseeing probable dangers and risks may be encountered in the storage activities which is part of“the stacking, moving and loading of the woods which is cut and cleaned in forest”which is included class of in dangerous Works in“İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınıfları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”which is published by ministry of labour and social security on Official Gazette of the Republic of Turkey with date of 29 march 2013, a risk assessment was designed which suggestions made for taking precautions against them. Also; in the possible state of emergency, for getting through this situation with minimal damage ,an emergency action plan was created which informs "how is responded, who is gonna respond,what should be the chain of command in extraordinary situations and at the time of the incident what should be the behaviours of people in the storage. This study performed in Dereli Forest Storage which is incorporated in the management of forest department of Dereli which connected to the Giresun Forest Region Management. 5*5 L Matris method was used in study. Risk analysis and emergency action plan which prepared in range of study serves as a model in the other forest storages in initiating occupational health and safety, preparing risk analysis and emergency action plan.