Crataegus orientalis (Pallas ex. bieb) (doğu alıcı) ve Crataegus pontica (k. koch.) (Doğu Karadeniz alıcı) tohumlarının çimlenmesi üzerine katlama, küllü suda bekletme ve sülfürik asitte zedeleme ön işlemlerinin etkilerinin araştırılması
Invastigations on effects of cold stratification, floating in ash sollution and sulfuric acid pretreatments on overcoming seed dormancy of crataegus orientalis (Paal. ex. m. bieb) (Oriental hawthorn) and Crataegus pontica (k. koch.) (Eastern Blacksea hawthorn) seeds
  1. Tez No: 474165
  2. Yazar: ALİ BABA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AŞKIN GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Silvikültür Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada Crataegus orientalis (Pallas Ex. Bieb) (Doğu Alıcı) ve Crataegus pontica (K. Koch.) (Doğu Karadeniz Alıcı) türlerin tohumlarında bulunan çimlenme engellerinin giderilmesi için etkili olabilecek ön işlemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla farklı sürelerde sülfürik asitte (H2SO4 (%98)) kimyasal zedeleme, küllü suda (Meşe, %5) bekletme, sıcak-soğuk katlama ve bu işlemlerin kombinasyonları uygulanmıştır. Her bir tür için 86 adet ön işlem uygulanan tohumlar açık alan koşullarında 4 tekrarlı rastlantı blokları deneme desenine göre 2016 yılı Nisan ayında ekilmiştir. 2016 yılı vejetasyon dönemi içinde çimlenmelerin başlamasına rağmen etkili oranda çimlenmeler sağlanamadığından 2017 yılında elde edilen çimlenmeler değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda her iki türde de soğuk katlama ile birlikte küllü suda bekletme işlemi uygulanan tohumlardan soğuk katlama ile birlikte sülfürik asitte bekletilen tohumlara oranla daha yüksek çimlenme yüzdeleri elde edilmiştir. Çalışmada ayrıca Crataegus pontica tohumlarının çimlenme oranının daha fazla olmasına dayanarak çimlenme engel derecesinin Crataegus orientalis tohumlarında daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the preliminary treatments that could be effective for eliminating germination barriers in Crataegus orientalis (Oriental Hawthorn) and Crataegus pontica (Eastern Black Sea Hawthorn) seeds. For this purpose, chemical scarification of sulfuric acid (H2SO4 (98%)), floating in ash solution (Oak, 5%), hot-cold stratification and combinations of these pretreatments were applied for different durations. Seeds subjected to 86 pretreatments for each species were planted in April, 2016, according to the design of 4 replicated randomized block design in open field conditions. Although germination started in the 2016 vegetation period, it was not possible to obtain effective germination. The germinations obtained in 2017 were evaluated. As a result of the study, it was determined that in both species seeds pretreated together with cold stratification and ash solution could be obtained higher germination percentages compared to seeds pretreated together with sulfuric acid and cold stratification. The study also concluded that the germination barrier levels were higher in Crataegus orientalis seeds, based on the higher germination rate of Crataegus pontica seeds.