Dağıtım ve orta güç transformatörlerin işçilik maliyetlerinin elektrik ve mekanik tasarım kriterlerine göre hesaplanabilmesi için bir yazılım geliştirilmesi ve doğrulanması
Software development and verification for calculating labor costs of distribution and medium power transformers according to electrical and mechanical design criteria
- Tez No: 474197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLAN DENİZ KARAOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Siparişe göre proje bazlı üretim yapan emek yoğun işletmelerde pek çok ürün gerçekte ilk defa üretilmektedir ve bu ürünlere ilişkin maliyet tahmininin üretimden önce müşteriye fiyat teklifi verirken düşük sapma ile tahmin edilebilmesi rekabet için vazgeçilmezdir. Çünkü müşteriye fiyat teklifi üretime başlamadan önce sipariş aşamasında verilmekte ancak gerçek üretim maliyetleri üretim gerçekleştikten sonra ortaya çıkmaktadır. Gerçekleşen maliyetlerin fiyat teklifinin üstünde olması durumunda firma zararına çalışmış olmaktadır. Zararına çalışmanın önüne geçmek için yüksek fiyat teklifi verilmesi durumunda ise yoğun rekabet ortamında siparişin kaçırılma tehlikesi söz konusu olmaktadır. Maliyet hesabında kullanılan üç ana kalem; hammadde ve malzeme maliyetleri, direkt işçilik maliyeti ve genel giderlerdir. Emek yoğun çalışılan işletmelerde işçilik maliyeti hariç diğer iki kalemi düşük sapma ile tahmin etmek mümkündür. O halde düşük sapma ile maliyetlerin üretimden önce tahmin edilebilmesi için, ilk defa üretilecek bir ürünün işçilik maliyetininde müşteri şartnamelerindeki teknik özellikler dikkate alınarak doğru bir şekilde üretimden önce tahmin edilebilmesi önemlidir. Bu tezde, işletmede ilk defa üretilecek ürünlerin akış zamanlarını, işçilik maliyetlerini ve termin zamanlarını üretimden önce düşük bir sapmayla tahmin etmek amacıyla kullanılacak istatistiksel modelleme ve simülasyon tabanlı bir arayüz yazılımı geliştirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the craft production systems which do project-based production by order, plenty of the products are produced for the first time. In additon, when tendering (price offering) customer before the production, estimating the cost of these products with a small deviation is very important. In that, the tendering is done before the production but the real production cost is calculated after the production. If the real cost that is calculated after the production is higher than the price offer, the firm will lose money. When high price is offered to customers in order to prevent the financial loss, the loss of the order is possible in this competition environment. The three main factors that are used in the calculation of cost are raw material and material costs, direct labor cost and general expense. In the craft production systems, estimating the two factors except the labor cost with a small deviation is possible. Thus, in order to estimating the costs before the production with a small deviation, estimating the labor cost of the products that are produced for the first time according to technical spesifications properly is important. In this thesis, the main purpose is improving the statistical modelling and simulation based interface software. This software will be used for estimating the flow time, labor cost, practising time of the products that are produced for the first time with a small deviation before the production.