Vertebral metastazların değerlendirilmesinde ve benign kompresyon fraktüründen ayırımında difüzyon ağırlıklı görüntülemenin yeri
The importance of diffusion-weighted imaging in evaluating vertebral metastases to distinction benign compression fracture
- Tez No: 474196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA HİLAL ADIBELLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İzmir Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Metastaz-patolojik vertebra fraktürü ile osteoporotik vertebra fraktürü ayırıcı tanısında difüzyon ağırlıklı MR incelemenin katkısı araştırıldı. Materyal-Metod: Bu prospektif çalışmada, tüm hastalara 1 yıl takip yapılmıştır. 1.grup: 12 hasta, toplam 14 osteoporotik vertebra fraktürü. 2.grup: malignitesi bilinen 14 hasta, toplam 42 vertebra metastazı. Tüm hastalara 2 yönlü vertebra X-ray, vertebra MR ve difüzyon MR çalışılmıştır. 2.grup hastaların sintigrafik incelemesi mevcuttur. Bulgular: 1. Grupta tüm kompresyon fraktürleri difüzyon MR'da hipointens izlendi. 2.grupta 25 vertebral lezyon hiperintens, 6 ılımlı hiperintens, 11 vertebra hipointens olarak saptandı. 2.grupta hipointens izlenen tüm vertebra metastazlarının BT veya X-ray ile korelasyonu sonucu sklerotik olduğu gözlendi. Sonuç: Difüzyon ağırlıklı MR inceleme litik vertebra metastazı tanısında konvansiyonel MR sekanslarına katkı sağlamaktadır. Difüzyon ağırlıklı görüntülemenin sklerotik metastazlarda ise tanı değeri kısıtlıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The contribution of diffusion-weighted MRI to differantial diagnosis between metastasis-pathologic vertebral fracture and osteoporotic vertebral fracture was investigated. Material and Method: In this prospective study, all patients were followed up for 1 year. Group 1: 12 patients, total 14 osteoporotic vertebra fractures. Group 2: 14 patients with known malignancy, total 42 vertebra metastases. All patients were investigated with vertebral X-ray, vertebral MRI and diffusion MRI. Scintigraphic examination of the second group of patients is available. Results: In group 1, all compression fractures were hypointense on diffuse MRI. In the second group, 25 vertebral lesions were hyperintense, 6 moderate hyperintense, and 11 vertebrae hypointense. All hipointens metastases in the 2nd group were diagnosed as sclerotic by correlation with CT or X-ray. Conclusion: Diffusion-weighted MRI contribute to the conventional MR sequences in the case of lytic vertebral metastasis. Diffusion-weighted imaging has limited diagnostic value in sclerotic metastases.