Malatya fayı'nın Akçadağ-Ören Köyü (Malatya) arasında kalan kesimin neotektonik özellikleri ve Akçadağ İlçesi'nin yerleşime uygunluğuna etkisi
Neotectonic characteristics of akçadağ-ören section of Malatya fault, located within Malatya - Ovacik fault zone and their effect to Akçadağ settlement area suitability (Turkey)
  1. Tez No: 474244
  2. Yazar: SÜHEYLA OKUYUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ŞATIR ERDAĞ, PROF. DR. RECEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 1/25.000 ölçekli Malatya L39b3 paftasının jeoloji haritası yeniden yapılmış, sol yanal doğrultu atımlı Malatya Fay Zonu'nun Akçadağ-Ören arasında kalan kesiminin neotektonik özellikleri incelenerek Akçadağ İlçesinin yerleşime uygunluğuna etkisi değerlendirilmiştir. Çalışma alanında alttan üste doğru Alt Karbonifer-Üst Triyas yaşlı Malatya Metamorfitleri, Alt Jura-Alt Kretase yaşlı Geniz Kireçtaşı, Oligosen yaşlı Muratlı Formasyonu, Alt Miyosen yaşlı Petekkaya Formasyonu, Orta-Üst Miyosen yaşlı Hacova Volkanitleri, Pliyosen yaşlı Sultansuyu Formasyonu, Pliyo- Kuvaterner yaşlı çökeller ile Kuvaterner yaşlı alüvyon yelpazesi çökelleri bulunmaktadır. Yaklaşık K30oD yönünde uzanan Malatya Fay Zonu inceleme alanında üç adet segmentten oluşmaktadır. Akçadağ yerleşim alanındaki alüvyal yelpaze çökelleri, %55 oranında bej renkli düşük-orta-yüksek plastisiteli kil ve %45 oranında killi çakıl ve killi kumdan oluşur. Kil içerisinde kum ve çakıl çapraz tabakalanmalı ve mercekler halindedir. SPT N darbe sayısına göre çoğunlukla kil“çok katı”ve“sert”kıvamda, kum ve çakıl ise“çok sıkı”dır. Yeraltı suyu derinliği 20.0 m nin altında olup sıvılaşma riski bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, specified geological and neotectonics characteristics of Akçadağ-Ören section of Malatya Fault, located within Left-lateral and strike-slip Malatya-Ovacık Fault Zone and their effect to Akçadağ settlement area suitability. At the bottom The Early Carbonifer–Upper Triasic aged Malatya Metamorphics, Early Jura - Early Cretaseus aged Geniz Limestone, The Oligosen aged Muratlı Formation, Early Miocene aged Petekkaya Formation, Middle-Upper Miocene aged Hacova Volcanics, Pliocene aged Sultansuyu Formation, Pliokuvaterner aged sediments and Quaternary alluvial fan deposits are located in the study area. The Malatya Fault Zone, which extends in the direction of K30oD, consists of three segments in the study area. The beige colored alluvial fan deposits are high- medium-low plasticity clay (55%) and clayey sand and clayey gravel (45%) in the Akçadağ settlement area. Coarse-grained soils in the alluvial fan are clayey sand and clayey gravel. The SPT N blow number ranges between 24 to reflux, in generally clay is“very stiff”and“hard”consistance and grained soils is“very tighty”. In the alluvial fan groundwater depth below 20 m. Liquefection potantial is not expected during a possible earthquake.