Farklı örümcek türlerinde biyokimyasal analizlerle protein ve RNA seviyelerinin belirlenmesi
Determination of protein and RNA levels by biochemical analyzes in different hunting strategies species
- Tez No: 474245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, farklı avlanma stratejilerine sahip olan örümcek türlerinin transkripsiyonel ve translasyonel yaklaşımlar ile protein ve gen yapısı hakkında temel düzeyde ön bilgiler edinebilmek üzere total protein ve total RNA seviyeleri karşılaştırılarak, ağ yapan ve yapmayan örümcek türleri arasındaki benzerlikler ya da farklılıklar moleküler düzeyde biyokimyasal analizler yapılarak incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda ağ yaparak avlanan Araneus quadratus türü örümceğin ağ yapmadan avlanan Drassodes lapidosus türü örümceğe göre protein miktarının daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by comparing the total protein and total RNA levels of the spider species with different hunting strategies to obtain basic information with transcriptional and translational approaches, protein and gene structure, similarities or differences between the spider species that do and do not web, will be examined by biochemical analysis at the molecular level. It has been determined that the amount of protein is higher in the Araneus quadratus spider than in the spider Drassodes lapidosus spider without netting.