İbn Hacer el-Askalanî'ye nispet edilen Münebbihat adlı eserdeki merfu hadislerin değerlendirilmesi
- Tez No: 474285
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MUSA BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, halk arasında meşhur olup büyük hadis âlimi İbn Hacer el-Askalanî'ye nispet edilen Münebbihatu İbn Hacer diğer bir adıyla el- Munebbihât ale'l-İsti'dâd liyevmi'l-Mî'âd li'n-Nush ve'l-Vedâd adlı eserin içinde bulunan merfu hadislerin değerlendirilmesini konu edinmektedir. Bu eserin vaazlarda kullanılması ayrıca bazı medreselerde ders kitabı olarak talebelere okutulması sebebiyle içindeki hadislerin sıhhatini tespit etmek büyük önem arz etmektedir. Bizler bu çalışmamızda bu eserde senetsiz olarak zikredilen hadislerin sıhhatini tespit etmeye, senetlerini ortaya koymaya ve hadisin geçtiği asli kaynakları tespit etmeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
This study utilizes the subject of assessment of merfu hadiths in which there is the work called el- Munebbihât ale'l-Isti'dâd liyevmi'l-Mî'âd li'n-Nush ve'l-Vedâdwith other name Munebbihat IbnHacer, which is referred to great hadith scholar, İbnHacer el-Askalanî, a famous figure in public. It is very important that the validity of these hadiths in this book is determined since the work has been taught to then students as a textbook in some madrasas. In this study, we will try to determine the validity of the hadiths which are mentioned with no references in this work and find out exhibiting their references and the resources where the hadiths are mentioned