Design, simulation and implementation of video and audio channel analog switching system for TV applications
Televizyon uygulamaları için görüntü ve ses kanallarının anahtarlama sistem dizaynı, simülasyonu ve uygulaması
- Tez No: 47434
- Danışmanlar: PROF.DR. AVNİ MORGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
KISA ÖZET Bu projenin amacı MIETEC HBIMOS teknolojisi ile endüstriye uygun bir analog tüm-devre gerçekleştirmektir. Bu tez Boğaziçi Üniversitesinde yapılan ilk analog tüm-devre tasarımıdır. Bu çalışmada, televizyonda kullanılan video ve ses anahtarlama tüm devresi sunulmuştur. Tüm devre IIC iletişimine, video ve ses anahtarlarına ve kazanç seçimine sahiptir. IIC iletişim devresi tamamen standarda uygun tasarlandı. Bu devrenin tasarımında MIETEC HBIMOS kitinin dijital standard hücreleri kullanıldı. Devre tasarımı,“Mentor Graphics”elektronik tasarım yazılımının“Design Architect”(şema çizimi) programında gerçekleştirildi. Ve“QuickSim”dijital simülasyon programı kullanılarak devre tüm olarak simüle edildi. Anahtar ve giriş çıkış devreleri giren ve çıkan sinyallerin özelliklerine uygun şekilde tasarlandı.“AIK”analog simülasyon programı ile simule edildi. Ve“fiıll-custom”olarak“IC Station”programı kullanılarak entegre tasaramı yapıldı. Sonunda dijital ve analog bölümler birleştirildi. Televizyonlardaki görüntü ve ses sinyallerinin anahtarlanması piyasadaki genel entegrelerle yapılmaktadır. Bu entegrelerde anahtar sayısı sabit olduğundan kullanımlarında anahtar sayıları denk gelmemektedir. Bu yüzden gereksiz sarfiyat yapılmaktadır. Daha da ötesi, ses anahtarlarının frekans aralığı düşük olduğu halde kullanılan anahtarların frekans aralıkları çok fazladır. Televizyonlar ve uydu alıcıları incelendikten sonra görüldü ki en uygun donanım görüntü için dörde iki, ses için altıya ikidir (3*1 stereo). Ve bu donanım görüntü ve ses birlikte olarak tek entegre haline getirildi. Böylece, bu entegre sayesinde bir tasarımcı uydu alıcılarında üç, televizyonlarda iki entegreye kadar azaltma yapabilir. Ayrıca, dışarıdan gelen görüntü sinyallerinin seviyeleri düşük olduğundan bunların yükseltilmesi gerekmektedir. Şu anda bunlar genelde aktif komponentlerle yapılmaktadır. Bu da baskılı devre plaketinde fazla yer ve fazla maliyet demektir. Bu entegrede ise bu devreler tümleştirilmiş ve devre 75fi video ve 600Q ses devrelerini doğrudan sürecek şekilde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of the project is to realize an Analog-Digital (Mixed) ASIC with MIETEC HBIMOS technology. This will be the first study in Boğaziçi University on the subject. In this study, we present a video and audio switching IC to be used in TV sets. This chip consists of video buffers, an IIC interface, switches and gain selectable amplifiers. IIC bus interface circuit is designed fully compatible to the standards using Design Architect Tool (schematic drawing software) of Mentor Graphics Electronic Design Cad software. The design is realized with the digital standard cells of MIETEC. It has been simulated by QuickSim Tool (digital simulator) of MG EDC software. The switches and input&output stages are designed according to incoming and outgoing signals electrical specifications. They have been simulated by AIK Tool (analog simulator tool which uses spice models) of MG EDC software. They are realized by full-custom design using IC Station Tool (layout drawing software). Then the digital and analog parts are combined together. Switching of video and audio signals in TV sets is done by the use of commercial switch IC's. In these chips, the number of switches is not optimized so they are underutilized. Furthermore, audio switching requires low bandwidth switches while video switching IC's are not optimized for this application. After analyzing TV sets and satellite receiver, it is seen that the optimum configuration of video matrix is four to two and the optimum configuration of audio matrix is six to two (three to one stereo). So that, by using this IC the designer can save up to three chips in a satellite receiver and up to two chips in an ordinary TV. In addition, since the external video signal levels are low, the necessary gain is conventially obtained by amplifiers built from discrete components and/or two to one int/ext selectable gain stage IC's. These will increase the real cost of the final PCB even further. This IC also includes a gain stage that can drive 75Q. load directly. Therefore, more area on the PCB can be saved by using it.