Generative vs. discriminative models for vision based hand gesture recognition
Görüntü tabanlı el hareketi tanıma için üretici ve ayrıştırıcı modeller
  1. Tez No: 474343
  2. Yazar: CEM KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE AKARUN ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde, dinamik el hareketleri gibi zaman dizilerinin modellenmesi konusunu inceliyoruz. Modelleme problemine otomata ve simgesel dil teorileri kullanarak yaklaşıyor ve el hareketlerinin modellenmesi açısından önemli özelliklerin tanımlanmasını sağlıyoruz. Bu sayede önerilen modellerin başarımları ve yeteneklerini ayrıntılı şekilde inceleyecek bir yaklaşım geliştirmiş oluyoruz. Bu yöntemle varolan modellerin eksikliklerini tanımlıyor ve hangi özelliklere ihtiyaçları olduğunu keşfediyoruz. Özellikle saklı Markov modelleri, girdi-çıktı Markov modelleri, belirli süre modelleri, saklı koşullu rassal alanlar ve saklı yarı Markov modelleri inceliyor ve karşılaştırıyoruz. Bunların sonucunda araştırmamızda ortaya çıkan tüm önşartlara uyan bir saklı yarı Markov model örneği öneriyoruz. Ayrıca sol-sağ yapıdaki bir modelin izole el hareketleri için en uygun model olduğunu gösteriyoruz. Son olarak bütün modelleri karşılaştırıyor ve sonuçlarını belgeliyoruz. Tezin ikinci kısmında rassal karar ormanları kullanarak el şekli ve pozu tanıma problemine yoğunlaşıyoruz. Bilinen bir beden pozu kestirim yöntemini ele uyarlıyoruz, ve aynı yöntemi geliştirerek el şeklini bir defada tanıyan bir yöntem öneriyoruz. Ayrıca çok katmanlı bir uzman karar ormanı ağı kullanarak başarım oranını artıran veya hafıza kullanımını düşüren bir model öneriyor ve karşılaştırıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we focus on the problem of modelling sequential data, and particularly hand gestures. We approach the modelling problem using automata theory and theory of formal languages, which allows us to determine the crucial aspects of hand gestures. Furthermore, we show how this approach can help us assess the capabilities of candidate models. The resulting framework can identify problems of models, and set requirements for models to properly represent the gestures. We use this approach to examine common graphical models such as hidden Markov models (HMM), input-output HMMs, explicit duration models, hidden conditional random fields, and hidden semi Markov models (HSMM). We also devise an efficient variant of HSMMs that conforms to all of the requirements set by our previous analysis. We further show that mixtures of left-right models is the most suitable setting for gestures. Finally, we compare all the mentioned models and report the results. In the second part of the thesis, we focus on modelling hand shape with randomized decision forests (RDF). In particular, we extend a known body pose estimation method to hand pose, and then introduce a novel RDF that directly estimates the hand shape. Furthermore, we propose a multi-layered expert network consisting of RDFs that either considerably increases the accuracy, or reduces memory requirements without sacrificing accuracy.