Fall risk assessment using gait parameters
Yürüme parametrelerini kullanarak düşme riski değerlendirmesi
  1. Tez No: 474344
  2. Yazar: NEZİHE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Düşmeler, yaşlılar ve aileleri için ciddi sonuçlar içeren önemli sağlık sorunlarına neden olur. Düşmeleri önlemek için etkili önlemler erken bir aşamada alınmalıdır. Bu nedenle, düşme riskinin değerlendirilmesi, düşme riski seviyesinin saptanması ve bu seviyeye uygun bir önlem alınması için önemlidir. Kullanılan düşme riski değerlendirme ölçekleri, kişiden kişiye değişen gözlem ve yargıya bağlı olduğundan dolayı objektif ve güvenilir değildir. Yürüme parametrelerini kullanarak düşme riskini daha objektif ve doğru bir şekilde değerlendirmeyi amaçlayan sistemler vardır. Ancak bu sistemler ya çok sayıda sensörden oluşur ve kullanımı rahatsızlık vericidir ya da makine öğrenme metodolojisinden faydalanmamaktadır. Bu çalışmada, makine öğrenme tekniklerinden faydalanarak, yürüyüş parametrelerine bağlı, doğruluk oranı yüksek, rahatsızlık verici olmayan, objektif ve sürekli ölçümleme yapmayı hedefleyen bir sistemin geliştirilmesi amaçlandı. Bu amaçla, iki yürüme analizi tekniği incelendi: Kinect tabanlı bir sistem ve araştırma grubumuz tarafından geliştirilen ayağa monte edilen hareket sensörü tabanlı bir sistem. İkinci sistemi kullanarak, deneyler yaptık ve deneylerimize 21 tanesi nörolojik sorunlara sahip olmak üzere toplam 37 denek katıldı. Bu deneylerin amacı yürüme parametreleri üzerinden, yürüme özniteliklerini hesaplamaktı. En önemli yürüme öznitelikleri, öznitelik seçme yöntemleri kullanılarak belirlendi. Bu öznitelikleri kullanarak, çeşitli makine öğrenme yöntemleri ile denekler iki farklı gruba sınıflandırıldı: yüksek ve düşük düşme riskli grup. Bu sistem, düşme riski yüksek olan kişileri tespit etmemizi sağladı ve sistem sayesinde kişinin yakınları önlem almaları için uyarıldı. Sınıflandırma sonuçları doğruluk, duyarlılık, özgüllük ve F-ölçüsü temel alınarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Falls lead to severe public health problems resulting in devastating psychological and physical consequences for older people and their families. Therefore, fall risk assessment has been a popular field of research in the last decades to understand the underlying reasons of the fall and eventually to identify people at high fall risk so that effective preventive strategies for falls can be taken at an early stage. Clinical and functional fall risk assessment tools are not objective and reliable for the assessment of fall risk as they require human observation and judgement. Related studies aim to assess the fall risk based on gait parameters in a more objective way, however, they either propose obtrusive systems composed of numerous sensors or do not utilize machine learning methodology. In this study, we employ machine learning techniques and aim to develop an accurate, unobtrusive, objective and continuous fall risk assessment system based on gait parameters. For this purpose, we studied two gait analysis techniques: a Kinect-based gait analysis system, and a foot-mounted inertial sensor-based gait analysis system developed by our research group. Using the latter, experiments are conducted to extract gait parameters of 37 subjects of whom 21 have neurological conditions with gait implications. Gait features are computed from these gait parameters. Feature selection techniques are used to determine the most significant gait features. Based on these features, different machine learning algorithms are employed to classify people into high and low fall risk groups. This system enables us to identify people who are likely to experience a fall in the near future and inform their caregivers to take preventive interventions. The predictions are evaluated based on the accuracy, sensitivity, specificity and F-measure.