Course scheduler and recommendation system for students
Öğrenciler için ders programı çizelgeleyicisi ve ders tavsiye sistemi
  1. Tez No: 474349
  2. Yazar: SÜLEYMAN USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Her dönemin başında üniversite öğrencilerinin ders programlarına karar vermeleri gerekir. Çok sayıda ders alternatifi içinden programların hazırlanması daha kolay olacağı için öğrenciler daha çok ders sunulmasını ister. Ancak sunulan ders sayısının artması öğrencilerin ders seçimi konusunda kararsızlık yaşamasına sebep olur. Bu problem her ne kadar az ders adedinde de geçerli olsa da ders sayısı arttıkça problemin çözümü güçleşir. Bir başka problem ise öğrenciler almak isteyebilecekleri ve programlarına uyan derslerin varlığından haberdar olmayabilirler. Kendilerine ders tavsiyesinde bulunabilecek bir sistem, bu açıdan faydalarına olabilir. Ayrıca, öğrenciler mezuniyet planlarını yapmak isteyebilirler. Mezuniyet için gereken dersleri ve onların dönemlere nasıl paylaştırılacağını görmek isteyebilirler. Bu problemlerin çözümü adına Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri için tasarlanan, ders programını optimize eden, ders tavsiyesinde bulunan ve mezuniyet planlaması yapan bir online platform olan Mecanin geliştirilmiştir. Bu tezde, Mecanin'e girilen ders programlarını optimize etmekte kullanılan ve mezuniyet planı çıkaran iki ayrı tamsayı programlama modeli ve ders tavsiyesi algoritması sunulmuştur. Geliştirilen algoritmalar test edilmiş, rastgele, popülerlik tabanlı ve popülerlik tabanlı olasılıksal üç algoritmayla karşılaştırılmış ve karşılaştırma sonuçları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
University students need to prepare their course programs at the beginning of each semester. A large number of offered courses is desired by students since it is easier to create a schedule using a great diversity of courses. However, increase in the number of offered courses makes students to be indecisive about selecting courses. Although this problem exists for smaller number of courses, it becomes harder as the number of courses increases. Another problem for students is that they may not be aware of some courses which are good fit for their preference and course program. They can make use of a course recommendation tool which helps them find their prospective courses. Furthermore, students are also interested in making their graduation plan. They might have completed some courses and could be interested in arrangement of remaining ones into semesters. In order to address these problems, Mecanin, an online platform for Boğaziçi University students that provides a course schedule optimizer, a course recommendation tool, and a graduation planner, is developed. In this thesis, integer programming models for course program optimization and graduation planning are proposed along with recommendation algorithms to suggest courses to students. Proposed algorithms are tested and compared with three baselines which are random, popular, and popularity-based probabilistic recommendation algorithms, and the results are presented.