Determination of the changes of drought occurrence in middle east and north africa using regional climate modeling
Bölgesel iklim modelleme kullanılarak orta doğu ve kuzey afrika kuraklık değişimlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 474371
  2. Yazar: FATMA SİBEL SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) kuraklığa ve yağışta meydana gelebilecek azalmalara en hassas olan uluslara sahip bölgedir. Bölgede artan nüfusla birlikte hane ve tarımsal kullanım için tatlı su ihtiyacı muhteşem ölçüde artmaktadır. Endüstri devriminden itibaren atmosferdeki emsalsiz CO2 artışıyla Dünya'nın iklimi değişmekte ve MENA bölgesinin tatlı su anlamında daha da kötü problemlerle karşılaşacağı öngörülmektedir. Bu çalışmayla kuraklık oluşumlarının şiddeti ve frekansındaki gelecek değişimlerin belirlenmesi ve bölgedeki ülkelerin olası şiddetli kuraklık koşullarına daha iyi hazırlanabilmesi için erken bir uyarı sistemi sağlanması amaçlanmıştır. Bu sebeple ilk olarak Max Planck Enstitüsü'nün MPI-ESM-MR küresel iklim modelinin çıktıları Abdus Salam Uluslararası Teorik Fizik Merkezi (ICTP)'nin Bölgesel İklim Modeli (RegCM4.4) kullanılarak 50 km çözünürlüğe düşürülmüştür. 1971-2000 referans dönemine göre 2071-2100 dönemi gelecek projeksiyonları için en karamsar emisyon senaryosu RCP8.5 kullanılmıştır. Daha sonra kuraklık olasılıkları anlamında en kullanışlı iki indis olan Standartlaştırılmış Yağış İndisi (SPI) ve Standartlaştırılmış Yağış Evapotiranspirasyon İndisi (SPEI) değerleri hesaplanarak kuraklık olasılıklarındaki değişimleri gösteren alansal dağılım haritaları çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Middle East and North Africa (MENA) region has many nations which are among the most vulnerable to drought and any possible reduction in precipitation. Along with the growing populations in the region, the need for freshwater both for domestic and agricultural uses increase tremendously. However, with the unprecedented CO2 increase in the atmosphere since the industrial revolution, the climate of the Earth is changing and MENA region is foreseen to face even worse problems in terms of lack of freshwater. This study is aimed to determine the future changes of the intensity and frequency of drought occurrences and to provide an early warning system for the countries in the region to better prepare for the possible severe drought conditions. Therefore, firstly the outputs of the MPI-ESM-MR global climate model of the Max Planck Institute for Meteorology are downscaled to 50km for the MENA region by using the Regional Climate Model (RegCM4.4) of the Abdus Salam International Centre for Theoretical Physics (ICTP). To make the future projections for the period 2071-2100 with respect to the 1971-2000 reference period, the worst case emission scenario RCP8.5 is used. Thereafter, the two most useful indices in terms of drought probabilities, the Standardized Precipitation Index (SPI) and Standardized Precipitation Evapotranspiration Index (SPEI) values are calculated to create the spatial distribution maps, which show the changes of drought probabilities.