Cloning two tomato pathogenesis-related-1 (SlPR-1) genes and generating vectors for their heterologous expression
İki adet domates patojen ilişkili-1 (SlPR-1) genin klonlanması ve heterolog ifadelerinin belirlenmesi için farklı vektörlerin oluşturulması
- Tez No: 863790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYDIN AKBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünya nüfusunun hızlı bir şekilde artması ve meydana gelen iklimsel değişiklikler, tarımsal ürün kalitesini ve verimini düşürmektedir. Bunun neden olduğu beslenme bozuklukları veya yetersiz beslenme gibi sorunlar, bitkilerin maruz kaldığı stres koşulları karşısında geliştirdikleri mekanizmaların detaylı olarak araştırılmasını elzem kılmıştır. Bu mekanizmalarla birlikte stres yanıtında görev alan genlerin tanımlanması ve karakterize edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bitki patojen ilişkili proteinler, bitki savunma mekanizmasının temel bileşenlerinden biridir. Biyotik stres yanıtlarına ek olarak abiyotik stres koşulları altında da ifadelerinin arttığı yapılan çalışmalar ile ortaya konmuştur. Ancak, abiyotik stres unsurlarına karşı oynadıkları rollerin henüz belirlenememiş olması literatürde büyük bir eksikliğe neden olmaktadır. Bundan yola çıkarak bu tez çalışmasında, kuraklık stresi altında ifadelerinin arttığı rapor edilen SlPR-1.1 ve SlPR-1.2 genlerinin heterolog ifadelerinin belirlenmesine zemin hazırlamak için farklı vektörler hazırlanmıştır. Genlerin ayrı ayrı pIPKb004 bitki ifade vektörüne klonlanması Gateway klonlama yöntemi ile yürütülürken; iki genin birlikte pGFPGUSPlus bitki ifade vektörüne klonlanması geleneksel klonlama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Genlerin belirlenen vektörler içindeki varlığı PCR ve kesim reaksiyonları ile doğrulanmıştır. Elde edilen bitki ifade vektörleri, belirlenen iki genin ayrı ayrı ve birlikte ifadelenmesi sonucu özellikle abiyotik stresler karşısında oluşturacakları stres yanıtlarının tespit edilmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the world population and the occurrence of climate changes are diminishing the quality and productivity of agricultural products. Issues such as nutritional disorders or inadequate nutrition arising from these factors make it imperative to thoroughly investigate the mechanisms developed by plants in response to stress conditions. The identification and characterization of genes involved in stress response, along with these mechanisms, are of great importance. Pathogenesis-related proteins are fundamental components of plant defense mechanisms. Studies have revealed that these proteins not only respond to biotic stress but also exhibit increased expression under abiotic stress conditions. However, the roles they play in response to abiotic stress factors have not yet been fully determined, leading to a significant gap in the literature. Based on this, in this thesis study, different vectors have been prepared to facilitate the determination of the heterologous expressions of SlPR-1.1 and SlPR-1.2 genes, reported to be upregulated under drought stress. While the cloning of genes into the pIPKb004 plant expression vector was conducted using the Gateway cloning method individually, the cloning of the two genes into the pGFPGUSPlus plant expression vector was carried out using traditional cloning methods. The presence of genes within the designated vectors was confirmed through PCR and restriction digestion reactions. The obtained plant expression vectors will enable the detection of stress responses, especially under abiotic stresses, resulting from the separate and combined expression of the two genes.