Studies on the molecular analysis of Turkish DMD/BMD families
Türk DMD/BMD Ailelerinin moleküler analizi üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 47442
  2. Yazar: ARZU ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BETÜL KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
VI ÖZET Duchenne kas distrofısi (DMD) yeni doğan erkeklerde 3500 de bir rastlanan, X- kromozomuna bağlı, çekinik karakterde, ölümcül bir hastalıktır. Olguların üçte birinde hastalığın yeni mutasyonlardan kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Hastalığın alelik bir şekli olan Becker kas distrofısinin (BMD) görülme sıklığı ise 30000 de birdir. Duchenne kas distrofısi, DMD genindeki mutasyonlar nedeni ile, sitoskeletal bir protein olan distrofın'in sentezi enmesindeki bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Çoklu gen amplifikasyon sistemleri kullanılarak olguların yüzde 50 ile 70'inde, bir ya da birden çok sayıda eksonun delesyonu saptanmıştır. Hastalık olguların yüzde altı'smda duplikasyonlar, geri kalan yüzde 30'unda ise nokta mutasyonlan ya da mikrodelesyon-insersiyonlar nedeni ile oluşmaktadır. Bu tez kapsamında, iki ayrı çoklu gen amplifikasyon sistemi (Multiplex 1 ve II) kullanılarak birbirleri ile akrabalık ilişkisi bulunmayan 67 hastanın yüzde 52.2'sinde delesyon saptandı. Delesyon bulunmayan olgularda, hastalığa neden olan nokta mutasyonlannı taramak amacı ile yeni bir teknik geliştirilerek uyarlandı. Hafif denature edici poliakrilamid gel elektroforezi ile heteroduplekslerin homoduplekslerden ayrılması temeline dayanan bu teknik ile 19 hastanın beşinde bir heterodupleks oluşumu gözlendi. Bunların ikisinin üçüncü eksonda diğer üçünün ise on yedinci eksonda olduğu saptandı. Heterodupleks gözlenen olguların ikisinde, söz konusu oluşumun ikinci intron içinde, üçüncü eksonun ilk baz çiftine göre (-9)-(~17) bölgesinde bir T insersiyonundan kaynaklandığı, polimeraz zincir reaksiyonu ile çoğaltılan üçüncü eksonun doğrudan dizi analizi ile gösterildi. Bu çalışma kapsamında geliştirilen yöntemin nokta mutasyonlarının, küçük delesyon ve insersiyonlarının taranmasında kullanılabilecek kolay uygulanabilir, hassas, ekonomik ve etkin bir yöntem olduğu belirlendi. Ayrıca, rekombinasyon saptanan iki ailede, yinelenen (CA)n dizileri ve restriksiyon fragmenti uzunluk polimorfizmleri (RFLP) ile gerçekleştirilen bağlantı analizi, bir ailede rekombinasyon bölgesinin belirlenmesine olanak sağladı. Aynı genetik markörlerin“polysomy X”olgularında X kromozomlarının orijinlerinin saptanmasında da kullanılabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Duchenne muscular dystrophy (DMD) is the most common, X-linked, recessive lethal disease with an incidence of one in 3500 male newborns, and it has been estimated that one third of cases are the result of new mutations. Becker muscular dystrophy (BMD) is a milder allelic form of DMD having an incidence of one in 30000. The disease is caused by the deficiency of the cytoskeletal protein dystrophin, as a result of mutations in the DMD gene. Using multiplex polymerase chain reaction (PCR), it has been shown that about 50 to 70 per cent of the affected boys have a deletion of one or more exons. Duplications have also been revealed in about six per cent of cases. The remaining 30 per cent of cases are most likely the result of point mutations and small deletions and insertions. In this study, 67 unrelated Turkish D/BMD patients were screened with the Multiplex I and Multiplex II gene amplification systems and deletions were detected in 52.2 per cent of cases. In order to identify point mutations in the dystrophin gene we have developed and established a novel screening technique based on the differential mobility of homoduplexes and heteroduplexes on mildly denaturing polyacrylamide gels. We screened our nondeletion DMD population for point mutations using this conformation-sensitive gel electrophoresis system. We were able to detect heteroduplexes in five out of 19 patients; two of them were in the third exon and three in exon 17. Direct sequencing of amplified products of the third exon in two cases revealed a T-insertion in the second intron at position (-9)-(- 1 7) relative to the first codon of the third exon. Therefore, the method developed in the framework of this thesis can be considered an easy, rapid, sensitive, cost and labour-effective method to detect small mutations like deletions, insertions and base substitutions. Linkage analysis in two recombination families using different kinds of genetic markers such as restriction fragment length polymorphisms (RFLPs) and (CA)n repeats has resulted in the identification of the recombination site in one family. The same genetic markers were also shown to be very useful in the clarification of the parental origin of X chromosomes in two polysomy X cases.