Spacetime duality in string theory
Sicim teorisinde uzay-zaman dualitesi
  1. Tez No: 47441
  2. Yazar: ALİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Özet Uzay-zaman dualitesi veya T-dualitesi diye bilmen sicim teorisinin en temel simetri lerinden biri incelenmiştir. Bu simetri hedef uzayının bir izometri kabul etmesi halinde ortaya çıkarılabilmektedir. Uzay-zaman dualitesi Lagrange yaklaşımında izometrinin ayar teorisi olarak yorumlanabilmekte, Hamilton yaklaşımında ise basit bir kanonik dönüşüme karşılık gelmektedir. Dualite dönüşümleri elde edilmiş ve problemin global yönleri irdelenmiştir. Uzay-zaman dualitesinin tamamen farklı topolojik ve geometrik yapılara sahip iki manifold arasında bir gönderme olduğu gösterilmiştir, izometrinin kompakt olması halinde bu iki manifold aynı konformal alan teorisine karşıhk gelmekte ve sicim teorisi açısından eşdeğer olmaktadır. Dualite dönüşümlerinin temel geometrik ve fiziksel nicelikler üzerindeki etkileri saptanmış ve envaryantlar bulunmuştur. Yapılan tartışmalar arasında izometriden kaynaklanan denklemlerin tasvirinin ve süpersimetrinin korunmasını sağlayan şartın kovaryant hale getirilmesinin özgün olduğu iddia edilebilir.
Özet (Çeviri)
11 Abstract One of tlie fundamental symmetries of string theory, known as spacetime duality or T-duality, is studied. This symmetry can be established if the target space has an isometry. In the Lagrangian approach the spacetime duality can be interpreted as gauging the isometry. In the Hamiltonian approach, the duality corresponds to a simple canonical transformation. Duality transformations are derived and the global aspects of the problem are considered. It is shown that spacetime duality is a map between two manifolds that have completely different topological and geometrical structures. If the isometry is compact, these two manifolds correspond to the same conformal field theory and are equivalent from the string theory point of view. We determine the effect of the duality transformations on the basic geometrical and physical quantities and identify invariants. Among these the description of the equations that follow from the isometry and the covariantization of the condition for the preservation of supersymmetry can be claimed to be original.