Üç boyutlu yazıcılar ile moda ürünlerine yönelik yüzey tasarımları
The surface desingns with 3d printers for fashion products
- Tez No: 474435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Değişen tasarım ve üretim yöntemleri arasında 3 boyutlu yazıcılar öne çıkan başlıklardan birisidir. Üç boyutlu yazıcıların ortaya çıkışı bilimsel ve teknolojik gelişmelerin tetiklediği endüstrileşmenin bir sonucudur. Bu bağlamda çalışmada genel olarak endüstrileşme sürecinde tasarımın dönüşümü ele alınarak üç boyutlu yazıcıların moda tasarımında kullanımı tartışılmaktadır. . Bu çalışmada üç boyutlu yazıcılarla kumaşa alternatif yüzey tasarlanması, üç boyutlu yazıcıların hangi şekillerde moda sektöründe kullanıldığını analiz ederek, uygulama boyutuna taşınması amaçlanmaktadır. Çalışmada ayrıca tekstil ve moda tasarımı alanında kullanılan 3 boyutlu yazıcı çeşitleri, çalışma prensipleri, bu teknolojide tasarım sürecinde yapılmış belli başlı giysi örnekleri ve kullanılan hammaddelerle ilgili bilgiler içermektedir. Araştırma kumaşa alternatif olabilecek yeni yüzeyler geliştirmede inovatif bir yöntem olan üç boyutlu yazıcıların kullanılmasını desteklemesi noktasında, önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
3D printing is one of outstanding entitles among changing design and production methods. The merge of 3D priting is result of industrializations the trigger of scientific and teqhnologic. In this study 3D printers using in fasihion designs is to argued generally the design transformation in the industrializations process. The surface desinged alternative to fabric with 3D printers, the analiysis of 3 printers using which patterns in the fasihon sectors to aplication dimensions passed is to aim in the study. In addion to the study is consist of the 3D printers types, principle of working, informations with primary clothing examples producing with this tecqnology and using raw material. The resarch is have a place point in new surface developed to be alternative to fabric the using 3D priters which is an innovative methods