Sosyolojik bir olgu olarak Yörük (Türkmen) kültürü ve çağdaş Türk resim sanatına yansıması
As a sociological phenomenon Yoruk-Turkmen culture and reflections on contemporary Turkish picture art
  1. Tez No: 474436
  2. Yazar: BESİME EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Yörük (Türkmen) kültür öğelerinin ortaya konulup günümüze taşınmasında sanat aracılığı ile geçmişten günümüze bir kültür köprüsü görevini yüklenen sanatçıların, Yörük (Türkmen) kültürüne katkılarını ortaya koymaktır. Araştırmada; Literatür tarama, röportaj, belgeleme yöntemleri ile toplanan bilgiler neticesinde seçilen sanatçıların, seçilen eserleri sanat eseri analizi metoduyla değerlendirilmiştir. Üzerinde durulan Yörük (Türkmen) kültürü ve bu isimlerle anılan toplumların kültürel yapısının yazı ve konuşma dili gibi önemli unsurların yanısıra, günümüze kadar taşınmasına önemli ölçüde aracı olan sanat yapıtlarının da gelecek nesillere aralanacak kapının anahtarı olması temenni edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to reveal the artists'contributionto Yoruk (Turkısh nomads in Anatolia) who wake on the task of culture bridge from past to present to reveal and carry the elements of Yoruk culture to present via art. In this study, the selected Works of selected artists baed on collected information with the techniques like literatüre review, interview and authentication are evaluated with analisis of work of art method. It is hoped that in addition to the Works of art The Yoruk (Turkmen)culture, the Works which it is mentionedand the important elements such as the writing and speaking language of the cultural structure of the mentioned societies which are an important tool fort he transportation of these works to the present day are the keys of the door for future generations.