Yanıklı hastaların taburculuk sonrası öğrenim gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of learning needs of burned patients after discharge
  1. Tez No: 474477
  2. Yazar: EMİNE SEÇİL SERBEST
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş: Yanık, derecesine göre fiziksel ve psikososyal etkilere sahip olan ciddi bir sağlık sorunudur ve yanığın tedavisi ve bakımı, hastanede ve evde disiplinler arası işbirliği ile çok yönlü olarak yapılmalıdır. Hastanede uygulanan tedavi ve bakımın evde de etkin devam ettirilmesi için, taburculuk süreci hastanın kabulu aşamasından itibaren planlanmalıdır. Planın başarısını, hastaların öğrenim gereksinimlerinin dikkate alınarak hazırlamak etkilediğinden, hemşirelerbu süreçte etkin rol almalıdır. Amaç: Araştırmada, yanıklı hastaların taburculuk sonrası öğrenim gereksinimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinin yara ve yanık merkezinde Temmuz 2016-Haziran 2017 tarihleri arasında 100 hastanın katılımı ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Burn is a serious health problem that has physical and psychosocial effects according to its degree and it must be done in a multifaceted way with the cooperation and interdisciplinary cooperation between the patient and the home. The discharge process should be planned from the patient's stage so that the treatment and care performed at the hospital can be effectively continued at home. The nurses should take an active role in this process, as it affects the success of the plan by taking into account the learning needs of the patients. Objective: In the study, it was aimed to determine the education needs of the burned patients after discharge. Material and Method: The study was conducted with the participation of 100 patients who admitted to wound and burn center hospital in Istanbul between July 2016 and June 2017 for determination of patient learning needs. The data were collected using the data collection form developed by the Patient Learning Needs Scale (HÖGÖ) and the data collection form developed by the researcher.