Yanık hastalarının taburculuk sonrası psikolojik sıkıntı düzeylerinin ve sosyal görünüş kaygı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of psychological distress levels and social appearance anxiety levels of burn patients after discharge
- Tez No: 783177
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU AKGÜN ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma yanık hastalarının taburculuk sonrası psikolojik sıkıntı ve sosyal görünüş kaygı düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılan tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Başkent Üniversitesi Hastanesi Yanık ve Tedavi Merkezi'nde 2021- 2022 yılında yatarak tedavi görmüş yanık hastaları oluşturmaktadır. Başkent Üniversitesi Hastanesi Yanık ve Yara Tedavi Merkezi'nde 1 yıl içinde tedavi gören toplam hasta sayısının 39 kişi olarak bilindiği durumda örneklem büyüklüğü en az 36 kişi olarak belirlenmiştir. Bu çalışma 37 hasta ile tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik ve Yanıkla İlgili Bilgi Formu, Psikolojik Sıkıntı Ölçeği, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler birim sayısı (n), yüzde (%), ortanca, medyan (M) ve minimum (min), maksimum (max) değerleri olarak verilmiştir. Sayısal değişkenlere ait verilerin normal dağılımı Shapiro Wilk normallik testi ile değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılmadığı sonucu bulunmuştur. İki kategorili değişkenler için ölçek puanlarının karşılaştırmaları Mann-Whitney U testi, ikiden fazla kategorili değişkenler için ölçek puanlarının karşılaştırmaları Kruskal-Wallis H testi ile yapılmıştır. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon katsayısı ile değerlendirilmiştir. Bağımsız değişkenin (Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği) bağımlı değişken (Psikolojik Sıkıntı Ölçeği) üzerine etkisi doğrusal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive and relationship-seeking study conducted to examine the psychological distress and social appearance anxiety levels of burn patients after discharge. The population of the study consists of burn patients who were hospitalized in Baskent University Hospital Burn and Treatment Center in 2021-2022. When the total number of patients treated in Baskent University Hospital Burn and Wound Treatment Center within 1 year is known as 39 people, the sample size was determined as at least 36 people. This study was completed with 37 patients. Sociodemographic and Burn Information Form, Psychological Distress Scale, and Social Appearance Anxiety Scale were used to collect data. Descriptive statistics are given as number of units (n), percent (%), median, median (M), and minimum (min), maximum (max) values. The normal distribution of the data of numerical variables was evaluated with the Shapiro Wilk test of normality. It was found that the data were not normally distributed. Comparisons of scale scores for variables with two categories were made with the Mann-Whitney U test, and comparisons of scale scores for variables with more than two categories were made with the Kruskal-Wallis H test. Relationships between numerical variables were evaluated with the Spearman correlation coefficient. The effect of the independent variable (Social Appearance Anxiety Scale) on the dependent variable (Psychological Distress Scale) was evaluated by linear regression analysis. A p value of