Sistoskopi işlemi sırasında kullanılan dikkati başka yöne çekme yöntemlerinin ağrı, anksiyete ve memnuniyet üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması: Randomize kontrollü klinik çalışma
Comparison of the effects on pain, anxiety and satisfaction of distraction methods used during cystoscopy: A randomized controlled clinical trial
- Tez No: 474585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE İYİGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, sistoskopi işlemi sırasında kullanılan dikkati başka yöne çekme yöntemlerinin ağrı, anksiyete ve memnuniyet üzerindeki etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Bu araştırma prospektif randomize kontrollü çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, sistoskopi yapılan toplam 120 erkek hasta oluşturmuştur. Bu hastalar eşit sayıda dört gruba ayrılmıştır. Grup I müzik grubu, Grup II stres topu grubu, Grup III video grubu ve Grup IV ise kontrol grubudur. Hastalardan veriler Hasta Bilgi Formu, Durumluk Kaygı Envanteri ve Vizüel Analog Skala ile elde edilmiştir. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler, nonparametrik ve parametrik testler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects on pain, anxiety and satisfaction of distraction methods used during cystoscopy. This study was prospective randomized controlled trial. The sample of the study consisted of a total of 120 male patients underwent cystoscopy. These patients were equally divided into four groups. Group I was music group, Group II was stress ball group, Group III was video group, and Group IV was also control group. Data were collected with the Patient Information Form, the State-Trait Anxiety Inventory and the Visual Analogue Scale. Descriptive statistics, nonparametric and parametric tests were used for analysis of data.