Suriye'den göç etmiş anneler ile Türk annelerden doğan bebeklerin antropometrik olarak karşılaştırılması
The anthropometric comparison of newborns between Turkish and syria migrated mothers
- Tez No: 474638
- Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM BOSTAN GAYRET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Göç, anne sağlığını ve dolayısı ile yenidoğan gelişimini etkileyen önemli bir faktördür. Amaç: Bu çalışmamızda, Suriye'den ülkemize göç etmiş annelerin bebekleri ile aynı zamanlarda dünyaya gelen Türk bebeklerin antropometrik verilerini karşılaştırmayı planladık. Materyal ve metod: Çalışma, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01.01.2016 – 01.06.2016 tarihleri arasında, bilinen hastalığı olmayan annelerden, miad olarak doğumu gerçekleşmiş Türk (360 olgu) ve Suriyeli (280 olgu) bebekler üzerinde yapıldı. Annelerin uyrukları, yaşları, doğum şekilleri ile yenidoğanların gestasyonel haftası, cinsiyeti, boy, kilo ve baş çevresi değerlendirildi. Hasta verileri SPSS version 18.0 programı kullanılarak değerlendirildi. Değerlendirmede Kolmogorov Smirnov testi, Student testi ve Pearson ki-kare testleri kullanıldı. Sonuçlar % 95'lik güven aralığında, anlamlılık p0,05). Türk bebeklerin %71,9'u, Suriyeli bebeklerin %71,8'i normal yolla doğmuştu ve gruplar arasında doğum şekli açısından farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Migration is an important factor affecting maternal health and therefore newborn development. Objective: In this study, we planned to compare the anthropometric data of the Turkish babies that were born at the same time with the babies of the mothers who migrated from Syria to our country. Materials and methods: The study was carried out at Bağcılar Training and Research Hospital between January 01, 2016 and June 1, 2016, on Turkish (360 cases) and Syrian (280 cases) full-term newborns of mothers with no known disease. The nationalities of the mothers, their age, type of delivery, their gestational week, and the infants' gender, height, weight and head circumference were evaluated. Patients' data were assessed by the SPSS version 18.0 software. Kolmogorov Smirnov test, Student's t test and Pearson's chi-squared tests were used in the analyses. Results were evaluated at the 95% confidence interval and significance was assessed at p 0,05). 71.9% of the Turkish infants and 71.8% of the Syrian infants were born by normal delivery and there was no difference between the groups in terms of the type of delivery (p> 0,05).