İki yaş altı akut bronşiolit tanısı alan çocuklarda ortalama trombosit hacmi (MPV), nötrofil/lenfosit oranı değerleri inflamasyon belirteci olarak kullanılabilir mi?
Can mean platelet volume (MPV), neutrophil / lenfocytes ratio values be used i̇n children with acute bronchiolitis diagnosis under two years; as inflammation marker?
  1. Tez No: 474639
  2. Yazar: HANDE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZGÜL YİĞİT, YRD. DOÇ. HİKMET TEKİN NACAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bronşiolit iki yaş altı çocuklarda hastaneye başvuru ve yatışların önemli bölümünü oluşturan klinik bir sendromdur. Bu olgularda klinik ciddiyeti belirlemede ucuz, efektif biyobelirteçlerin tanımlanması önem taşımaktadır. İnflamatuvar, enfeksiyöz, alerjik hastalıklarda değiştiği bilinen ortalama trombosit hacmi (MPV) ölçümü akut bronşiolitli hastaların değerlendirilmesinde yararlı olabilir. Nötrofillerin de havayolu inflamasyonunda rolü olduğu ve inflamatuvar akciğer hastalıklarında aktive olup, Nötrofil/ Lenfosit oranının (NLR) değişiminin gösterildiği çalışmalar infant yaş grubunda sınırlıdır. Çalışmamızın amacı bronşolitli hastalarda ölçülen trombosit sayısı, MPV ve NLR'nin inflamasyonu göstermede, klinik şiddeti ve prognozu öngörmede biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. Çalışmamız; Eylül 2015- Mart 2016 tarihleri arasında Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğinde 1 ay-2 yaş arasında klinik olarak akut bronşiolit tanısı konulan hastaların dosya kayıtları incelenerek retrospektif olarak yapılmıştır.Çalışmaya 168'i erkek (%59,5), 114'ü kız (%40,4) 282 hasta ve 92'si erkek (%51,4), 87'si kız (%48,6) olmak üzere 179 sağlıklı çocuk alındı. Hastalarıntedavi öncesinde bakılan trombosit sayısı, MPV, NLR değerleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, aradaki fark hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Bronşiolit şiddetine göre düzenlenen çalışma alt gruplarda ise trombosit sayısı, MPV ve NLR sonuçlarında anlamlı farklılık gözlenmedi. Bu çalışmada; bronşiolitli çocuklarda trombositlerin ve nötrofillerin aktive olması nedeniyle, trombosit sayısı, MPV ve NLR 'nin arttığı sonucuna varılmıştır. Buna karşın akut bronşiyolitşiddetinin belirlenmesinde ve yatış süresinin öngörülmesinde bu parametrelerin yeterli olmadığı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Bronchiolitis is a clinical syndrome that takesan important role of hospitalization and admission for children under 2 years of age.In these cases, it is important to identify cheap, effective biomarkers for determining clinical severity.The mean platelet volume (MPV) measurement which changes in inflammatory, infectious, allergic diseases may be useful in the evaluation of patients with acute bronchiolitis.Studies showing that neutrophils play an important role in airway inflammation which changes in neutrophil / lymphocyte ratio (NLR) are active in inflammatory lung diseases limited in the infant age group. The aim of our study is to investigate the number of platelets measured in patients with bronchiolitis, the use of MPV and NLR as a biomarker in predicting clinical severity and prognosis in inflammation. Our study includes retrospective analysis, between September 2015 and March 2016, that is made of the files of clinically diagnosed acute bronchiolitis in Bağcılar Training and Research Hospital Children's Health and Diseases clinic between 1 month and 2 years old. 168 patients were male (59.5%) and 114 patients were female (40.4%). 179 healthy children were enrolled, 92 of which were male (51.4%) and 87 were female (48.6%). When the platelet counts, MPV, NLR values of the patients were compared between the control group and the difference was statistically higher in the patient group.There were no significant differences in platelet count, MPV and NLR results in the study subgroups that were regulated according to severity of bronchiolitis.In this study; platelet counts, MPV and NLR increased as platelets and neutrophils were activated in children with bronchiolitis.Nevertheless, these parameters were not considered adequate for the detection of acute bronchiolitis severity and the duration of hospitalization.