Lomber disk hernili hastalarda high sensitif c-reaktif protein, pentraksin-3 ve serum amiloid a düzeylerinin ağrı, fonksiyonel durum ve manyetik rezonans görüntüleme bulguları ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of high sensitive c-reactive protein, pentaxin-3 and serum amiloid a levels with pain, functional status and magnetic resonance imaging findings in lomber disc herniated patients
- Tez No: 474663
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU YANIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmamızda lomber disk hernilerinde (LDH) high sensitif-CRP (hs-CRP), pentraksin-3 (PTX-3) ve serum amiloid A (SAA) gibi akut faz reaktanlarının düzeyini incelemek; bunların ağrının süresi-şiddeti, fonksiyonel durum ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulguları ile olan ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza LDH tanısı konulan 58 hasta, sağlıklı gönüllülerden oluşan 56 kontrol dahil edilmiştir. Hastaların ağrı ve fonksiyonel durumunu değerlendirmek için standart formlar doldurulmuş, MRG bulguları kaydedilmiştir. Daha sonra her iki grubun periferik kan örneklerinden Enzyme Linked ImmunoSorbent Assay (ELİSA) yöntemi ile hs-CRP, PTX-3 ve SAA düzeyi bakılmıştır; sonuçlar ağrı, fonksiyonel durum ve MRG bulguları ile ilişkilendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamız neticesinde LDH grubunda kontrol grubuna göre hs-CRP düzeyinin arttığı (p0,05). MRG'de saptanan herniasyon şiddeti arttıkça hs-CRP düzeyinin artmakta olduğu görüldü. SAA düzeylerinin ise herniasyon şiddeti arttıkça azalmakta olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objectives: We aimed to investigate the levels of acute phase reactants such as high sensitive-CRP (hs-CRP), pentraxin-3 (PTX-3), serum amyloid A (SAA) and the relationship with the duration-severity of pain, functional status, magnetic resonance imaging (MRI) findings in lumbar disc herniation (LDH). Materials and Methods: 58 patients with LDH and 56 healthy volunteers were evaluated to our study. Standart forms were filled to assess pain and functional status of the patients, MRI findings were recorded. Then, blood samples were taken from both groups, serum hs-CRP, PTX-3 and SAA levels were examined by Enzyme Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) method. Results were associated with pain, functional status and MRI findings. Results: Serum hs-CRP was higher (p0.05). hs-CRP was increasing in correlation with MRI herniation severity. SAA was decreasing in correlation with MRI herniation severity.