Çocuk acil kliniği'ne başvuran okul öncesi vizingli hastaların klinik bulgularının değerlendirilmesi ve astım skorlarının karşılaştırılması
Evaluation of clinical findings and comparison of asthma scores in preschool wheezing patient that admitted to child emergency clinic
- Tez No: 474664
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALİOĞLU, UZMAN EMİNE VEZİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş ve Amaç: Hışıltı; çocuklarda solunum yolu hastalıklarının sık görülen semptomlarından olup, ıslığa benzeyen müzikal bir sestir. Tekrarlayan hışıltı atakları yaşam kalitesini bozmakta ve hastaneye başvuruların önemli bir nedenini oluşturmaktadır. Tekrarlayan hışıltı ataklarına sebep olan faktörlerin tespit edilmesi morbitide ve mortalitenin azaltılmasında önemlidir. Okul öncesi yaş grubunda tekrarlayan hışıltı atakları sık görülmektedir ve hışıltıya sebep olabilecek birçok risk faktörü olduğu gösterilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, hışıltısı olan okul öncesi dönemdeki çocuklarda atağı tetikleyen risk faktörlerini tespit etmek ve astım skorlama sistemleri ile aralarındaki ilişkileri değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmaya Çocuk Acil Servisine tekrarlayan hışıltı (en az 2 kez geçirmiş) şikayeti ile başvuran, 2-6 yaş arasındaki 70 hasta dahil edildi. Benzer yaş ve cinsiyet dağılımına sahip sağlıklı 49 çocuk sağlıklı kontrol grubuna alındı. Hasta grubu kendi içinde son 1 yılda 3 ve daha fazla atak geçirenler ile 3'ten az atak geçirenler olmak üzere karşılaştırıldı. Hastaların risk faktörleri için anket formu, skor hesaplaması için skorlama formları (başvuru anında ve atak sonunda) doldurulur iken, hastane verilerinden hemogram, C-reaktif protein, eritrosit sedimantasyon hızı ve immunglobulin sonuçları kaydedildi. Bulgular: Hasta grubunda70 hastanın 43'ü erkek (% 61), 27'si kız (% 39) ve ortanca yaşları 41,50 ay idi. Hasta grubunun ortanca doğum haftası 38,50 (37-40) idi ve sağlıklı kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı düşük saptandı (p=0,001). Hasta grubunda prematüre doğum öyküsü olanların sayısı 15 (% 21,4) idi ve sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha fazla saptandı (p=0,008). Hasta grubunda evinde küf olanların sayısı 12 (% 17,1) idi ve sağlıklı kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,030). Hasta grubunda evlerinde sigara içilenlerin sayısı 46 (% 65,7) idi ve sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha fazla saptandı (p=0,020). Hasta grubunda evde içilen sigara adedi ortanca değeri 4,5 (0-15) idi ve sağlıklı kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p=0,009). Hasta grubunda kardeşinde astım olanların sayısı 11 (% 15,7) idi ve sağlıklı kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı fazla olduğu saptandı (p=0,045). Hasta grubunda eozinofilisi olanların sayısı 14 (% 20) idi ve sağlıklı kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı fazla olduğu saptandı (p=0,033).
Özet (Çeviri)
Background and objective: Wheezing is a musical sound like a whistle and it is one of the most common symptoms of the respiratory tract diseases in children. Recurrent wheezing attacks lowers the quality of life and is an important reason for the hospital admissions. Determining the factors causing recurrent wheezing episodes is crucial to decrease morbidity and mortality. Recurrent wheezing episodes are common in preschool age children and many risk factors were demonstrated causing wheezing attacks. The aims of this thesis study are to determine the risk factors triggering wheeze episodes in preschool age children and to evaluate the association between these factors and asthma scoring systems. Patients and methods: Seventy patients (2-6 years of age) who were evaluated at the Department of Pediatric Emergency with recurrent wheezing (at least 2 episodes of wheezing) were included into the study. The control group was cosisted of 49 healthy children with similar age and gender distribution. The patient group was divided into two as patients with 3 or more attacks in the last year and the ones with less than 3 attacks in the last year. The rsik factors were evaluated with questionnaires and scoring forms (at the time of admission and the end of the episode) were used for asthma/bronchiolitis scoring while complete blood count, C- reactive protein, eryhtrocyte sedimentation rate, and immunoglobuline were recorded from hospital medical records of the patients. Results: There were 70 patients; 43 males (61%) and 27 females (39%) and the median age was 41.5 months. The median gestatitonal week was 38.5 (37-40) weeks in the patient group and it was significantly lower in the patients than controls (p=0.001). There were 15 (21.4%) patients in the patient group with premature birth history and this was significantly higher than the control group (p=0.008). The number of individuals with mold in their houses was 12 (17.1%) in the patient group and this was significantly higher than the controls (p=0.03). In the patient group, in 46 (65.7%) patients' houses, there was smoking and this was also higher than the controls (p=0.020). Of note, the median number of cigarettes smoked in the houses of these patients; 4.5 (0-15) was higher than the controls, as well (p=0.009). Sibling history of asthma was present in 11 (15.7%) patients in the patient group and this was higher than the controls (p=0.045). The numbe rof patients with eosinophilia was 14/20%) in the patient group; significantly higher than the controls (p=0.033).