Preparation and characterization of Pt nanocatalysts supported by thiourea-treated GO nanoparticles: The application to anodic process of DMFC
Tiyoüre ile işlemden geçirilmiş GO nanoparçacıkları ile desteklenen Pt nanokatalizörlerinin hazırlanması ve karaterizasyonu: Doğrudan metanol yakıt hücrelerinin anodik sürecine uygulanması
  1. Tez No: 474842
  2. Yazar: TOPRAK SEDA KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN GÖKAĞAÇ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezde metanol yükseltgenme tepkimesi için Pt / grafen oksit (Pt / GO), Pt / indirgenmiş GO (Pt / 24 saat tiyoüre ile işlemden geçirilmiş GO), Pt / 20 dakika tiyoüre ile işlemden geçirilmiş GO, Pt / 2 saat tiyoüre ile işlemden geçirilmiş GO ve Pt / 5 saat tiyoüre ile işlemden geçirilmiş GO nanokatalizörleri hazırlanmıştır. Son üç nanokatalizör ilk kez sentezlenmiştir. Hazırlanan nanokatalizörler FTIR, UV-Vis spektroskopisi, asit-baz geri titrasyonu, XRD, XPS, TEM ve ICP-MS teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Nanokatalizörlerin elektrokimyasal özellikleri ve metanol yükseltgenmesine karşı performansları döngüsel voltametre (CV) kullanılarak tanımlanmıştır. FTIR çalışmaları işlemin ilk safhalarında GO üzerine tiyoüre tutunuşunu ve uzun işlem süresinde grafen oksitin indirgendiğini göstermiştir. Asit-baz geri titrasyonu da FTIR sonuçlarını destekleyerek karboksil ve hidroksil fonksiyonel gruplardaki azalmayı göstermiştir. XRD verileri eşliğinde katalizörlerin hepsinde 3-4 nm büyüklüğünde yüzey merkezli kübik platin nanoparçacıkların bulunduğu tespit edilmiştir. TEM görüntüleri bu sonuçla uyum içindedir. XPS çalışmaları her nanokatalizör için Pt(0), Pt(II), Pt(IV) olmak üzere değişik oranlarda üç oksidasyon durumunun olduğunu göstermiştir. Elektrokimyasal çalışmalar metanol yükseltgenme tepkimesine karşı en yüksek performansın, en yüksek Pt kullanım yüzdesine (~%94), en yüksek pürüzlülük faktörüne (256); kimyasal (80 m2/ g Pt) ve elektrokimyasal yüzey alanına (75 m2 / g Pt) bağlı olarak Pt / 20 dakika tiyoüre ile işlemden geçirilmiş grafen oksite ait olduğunu göstermiştir. Bu değer, ticari E-TEK Pt / Vulcan XC-72 katalizöründen 3,6 kat daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Pt / graphene oxide (Pt / GO), Pt / reduced GO (Pt / 24 h thiourea-treated GO), Pt / 20 min thiourea-treated GO, Pt/ 2 h thiourea-treated GO, and Pt / 5 h thiourea-treated GO nanocatalysts were prepared for methanol oxidation reaction (MOR). The last three ones were synthesized for the first time. They were characterized by FTIR, UV-Vis spectroscopy, acid-base back titration, XRD, XPS, TEM and ICP-MS techniques. Their electrochemical properties and performances toward methanol oxidation reaction were defined by cyclic voltammetry (CV). FTIR studies indicated thiourea attachment on the surface of GO at the beginning of the treatment, and the reduction of GO in the longer treatment duration. Acid-base back titration exhibited the decrease in carboxyl and hydroxyl functional groups in consistence with FTIR results. XRD data demonstrated that all the prepared catalysts contain face-centered-cubic platinum nanoparticles in an average size of 3-4 nm. TEM images also confirmed this result. XPS analysis revealed that platinum exists in three different oxidation states, Pt(0), Pt(II), Pt(IV) in different ratios in each nanocatalysts. Electrochemical studies displayed that Pt / 20 min thiourea-treated GO has the highest performance toward methanol oxidation reaction (3.6 times higher than that of commercial E-TEK Pt / Vulcan XC-72 catalyst) due to its highest platinum utility (~94%), roughness factor (256), chemical (~80 m2 / g Pt) and electrochemical surface area ( ~ 75 m2 / g Pt).