Design for performability in nylon strung acoustic guitars
Naylon telli akustik gitarlarda icra edilebilirlik için tasarım
- Tez No: 474895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OWAIN FRANCIS PEDGLEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
Müzik aletleri üzerindeki ustalık, bir yetenek değil, yüksek müzikal ifadeye ulaşmayı amaçlayan ve çoklukla hayat boyu süren pratiğin sonucu kazanılan bir yetkinliktir. Günümüzde virtüözlüğün tutarlı bir tanımı henüz yapılamamış olsa da, çalgı aleti çalınabilirliğinin bu kavramı etkileyebileceğini söylemek yerinde kabul edilebilir. Enstrümanlarda“çalınabilirlik”niteliksel veya niceliksel olarak tariflenebilir. Öte yandan, ne olduğuna ve nasıl elde edilebileceğine dair tanımlamalar sığ ve bütünlükten uzaktır. Bu doktora çalışması, virtüözlük kavramına ve öğrenme sürecinin başlangıcından itibaren ona nasıl ulaşılacağı konusuna ışık tutmayı amaçlar. Bunu yaparken iki kavramı farklı perspektiflerden ele alır: çalınabilirlik ve icra edilebilirlik. Bu sebeple, luthiye (çalgı aleti yapımcısı), icracı, eğitimci ve besteci gibi, müzik sektöründe çalışan farklı profesyonellerin bu kavramları nasıl yorumladıklarını anlamaya çalışır. Neticede, müzik performansındaki üstünlüğün endüstriyel tasarım eliyle nereye kadar yükseltilebileceğini,“icra edilebilirlik için tasarım”kavramının gerçekleştirilmesinin veya müzikal ifadenin, tasarlanan eğitim araçlarıyla yükseltilmesinin mümkün olup olmadığını anlamayı amaçlar. Çalışma (a)“müzikal performans ve ifade”,“icra edilebilirlik”ve“çalınabilirlik”konseptlerini kuramlamayı, (b) yüksek bir çalınabilirliğe sahip naylon telli gitarların ürün kalitelerini anlamayı ve teorileştirmeyi (c) virtüöz seviyesine ulaşmak için gerekli adımları incelemeyi, bu aşamaları kolaylaştırmayı hedefleyen çalışma araçları tasarlamayı (d) ürün tasarımı müdahaleleriyle icra edilebilirliği yükseltmeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
Mastery on musical instruments is an acquired ability, often gained by the musician's lifelong commitment to practise for reaching high musical expression. Although, a concrete definition of virtuosity has not been introduced yet, it would be wise to suggest that, it is affected by the playability of a musical instrument. Playability, as a concept, can be described qualitatively or quantitatively. However, literature has random and shallow descriptions rather than coherent and unified definitions. This PhD study intends to shed light on virtuosity and how to reach it especially from early periods of training by elaborating on two concepts, playability and performability from different perspectives. Therefore, it seeks to understand how different stakeholders in music production, i.e. luthiers, performers and composers, interpret those terms. Eventually, it aims to explore the extent to which superiority in musical performance could be improved by industrial design –that is, whether the concept of“design for performabilty”can be articulated and realised; or superiority in musical expression can be boosted by training aids and design interventions. The study aims to understand the links between (a) theorising and formulating the concepts of“superiority in musical performance and expression”,“performability”, and“playability”(b) understanding and theorising product qualities of musical instruments which offer improved playability (c) identifying the necessary qualities to become a virtuoso and designing training aids to simplify these steps (d) elevating performability through product design interventions.