Implementation of direction finding with frequency diverse array
Ayrık frekanslı dizilerde yön tayini uygulaması
  1. Tez No: 474936
  2. Yazar: ARSEN TURHANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ayrık Frekanslı Diziler (AFD), radar uygulamaları için birçok avantaja sahip olduğu ortaya çıkmış yeni bir kavramdır. Yakın geçmişte, AFD'yi pratik bir şekilde uygulayabilmek için, Doğrusal Frekans Kiplemeli (LFM) AFD önerilmiştir. Uygulama için geciktirme elemanlarına sahip frekansı ayarlanabilir bir osilatör yeterlidir. Bu yeni tasarım, düşük maliyetli bir uygulama yaratabilmek için AFD'nin boşluklarını kapatmış durumdadır. Bir radar için, RF ön uçta olduğu kadar sinyal işlemede de çok sayıda özellik bulunmalıdır. Radarın önemli özelliklerinden birisi de yön bulmadır. Bu tezde, LFM tabanlı AFD radarı için yön bulma uygulaması olarak çeşitli yöntemler önerilmiştir. Tezin akışında, AFD ve LFM tabanlı AFD'nin teorileri gözden geçirilmiştir. LFM tabanlı AFD'de yön bulma uygulaması için iki yöntem öne sürülmüş ve deneylerle sunulmuştur. Sonuçlar, muhtemel geliştirmeleri ve gelecekteki muhtemel çalışmalarıyla birlikte okuyucu ile paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Frequency Diverse Array (FDA) is a recent concept with lots of advantages that are emerged for the radar applications. In order to implement FDA practically, Linear Frequency Modulation (LFM) based FDA is recently offered. A tunable oscillator with delay lines is enough for the implementation. This novel design caught up the gaps of the FDA for a cheap implementation. In order to implement radar, there should be lots of features in the signal processing as well as in the RF front-end. One of the important features of radar is the direction finding (DF). In this thesis, various methods for the implementation of DF for LFM based FDA radar are proposed. In the flow of the thesis, theories behind the FDA and LFM based FDA are reviewed. Two methods for the implementation of the DF for LFM based FDA are suggested and demonstrated with the experiments. Results, possible improvements and future studies are shared with the reader.